Rosja i 3 kraje OPEC zamrożą wydobycie ropy

Rosja, Arabia Saudyjska, Katar i Wenezuela postanowiły "zamrozić" wydobycie ropy.

Aktualizacja: 16.02.2016 12:13 Publikacja: 16.02.2016 09:41

Rosja i 3 kraje OPEC zamrożą wydobycie ropy

Foto: Bloomberg

Decyzja zapadła na spotkaniu za zamkniętymi drzwiami w stolicy kataru Doha. Jednak warunkiem jest to, że także inne państwa postąpią tak samo - poinformował katarski minister ds. ropy Saleh al-Sada.

Poziom wydobycia ropy naftowej zostanie "zamrożony" na poziomie stycznia 2016, a saudyjski minister ds. ropy Ali Al-Naimi zapewnił, że Arabia Saudyjska nadal będzie zaspakajać potrzeby swoich klientów.

„Wierzymy, że ten krok pozwoli na ustabilizowanie rynku” – napisali ministrowie w oświadczeniu.

Ali Al-Naimi spotkał się we wtorek ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, Aleksandrem Nowakiem oraz przedstawicielami Kataru i Wenezueli.

Informacje o wstępnym porozumieniu spowodowały wzrost cen ropy typu Brent o niemal 6 procent do 35,26 dolarów za baryłkę. Cena ropy amerykańskiej wzrosła do 31,23 dolarów za baryłkę.

Agencja Reutera podkreśla, że wśród państw członkowskich OPEC rośnie przekonanie, że zamrożenie wydobycia to jedyny sposób na uregulowanie i ustabilizowanie rynku ropy. Do stolicy Kataru wybiera się nigeryjski minister ds. ropy Emmanuel Ibe Kachikwu, żeby wziąć udział w rozmowach, mimo, że jeszcze tydzień temu sceptycznie podchodził do pomysłu ograniczenia wydobycia.

Jednak analitycy są rozczarowani. Fawad Razaqzada z City Index powiedział BBC, że rynek oczekiwał „czegoś więcej” niż zamrożenia wydobycia na poziomie stycznia tego roku. – Krótkoterminowo to może wpłynąć na wzrost cen ropy naftowej. Jeśli do porozumienia przystąpią także inni producenci, to niewadliwie może to spowodować zahamowanie spadku cen – podkreśla Razaqzada, dodając, że rynek oczekiwał obniżenia produkcji a nie jej „zamrożenia”.

Natomiast Olivier Jakob, strateg z Petromatrix uważa, że to „wielka zmiana” w strategii państw wydobywających ropę naftową.

Biznes
Sprzedajemy nie tylko gaz
Biznes
Nowe sankcje USA na Rosję. Przejęcie Santandera. Unia kusi naukowców z USA
Biznes
USA daleko do 5 proc. PKB na obronność
Biznes
Budowa fregaty Burza rozpoczęta w Stoczni Wojennej
Biznes
Porozumienie USA–Ukraina. Wyzwanie demograficzne przed nami
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku