Możliwe jest także zwiększenie do Indii polskiego eksportu maszyn i urządzeń górniczych. Perspektywy dwustronnej współpracy gospodarczej omawiali w poniedziałek przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIZ) oraz Ministerstwa Węgla Indii.
To pierwszy dzień wizyty w Polsce indyjskiej delegacji rządowej. Hindusi mają odwiedzić m.in. kopalnię węgla brunatnego w Bełchatowie, elektrownię i tereny rekultywowane po wydobyciu, a także Centralny Instytut Górnictwa w Katowicach oraz Wyższy Urząd Górniczy. Przewidziana jest także prezentacja oferty handlowej Famuru i Kopexu.
- Rynek indyjski jest niezwykle perspektywiczny i chłonny, jeśli chodzi o firmy zajmujące się produkcją sprzętu górniczego - ocenił wiceprezes PAIZ Michał Dąbrowski. Indie planują m.in. podwojenie produkcji koksu z obecnie wydobywanych 30 mln ton rocznie do 60 mln. - To także obszar, w którym nasze firmy mogą nawiązać współpracę z indyjskimi partnerami – dodał Dąbrowski.
Według PAIZ, polskie firmy mogą zaoferować indyjskim kontrahentom nie tylko maszyny i urządzenia górnicze, ale także nowoczesne rozwiązania technologiczne dla branży wydobywczej, które są stosowane w polskim górnictwie, a które z powodzeniem można przenieść na rynek indyjski.
Przewodniczący indyjskiej delegacji Anil Swarupa stwierdził, że strona indyjska jest zainteresowana współpracą z polskimi partnerami i kontynuowaniem rozmów rozpoczętych przy okazji targów górniczych organizowanych w Indiach. Uczestniczyły w nich takie polskie firmy jak Węglokoks, KGHM, Famur, Kopex, PeBeKa, Linter Group, Central Mining Institute, Elektrometal, BGK State Development Bank i Tele and Radioresearch Institute.