#RZECZoBIZNESIE: Paweł Szypulski: Zalesianie pomaga klimatowi

Zmiany klimatu mogą doprowadzić do końca demokracji, jaką znamy. Dlatego walka z nimi jest ważnym wyzwaniem moralnym – mówi Paweł Szypulski z Greenpeace

Aktualizacja: 04.10.2016 16:08 Publikacja: 04.10.2016 15:55

#RZECZoBIZNESIE: Paweł Szypulski: Zalesianie pomaga klimatowi

Foto: Rzeczpospolita

Jest zmiana jeżeli chodzi o politykę energetyczną, klimatyczną w UE. Nastąpiło przyspieszenie. Jak czytam w „Rzeczpospolitej" jest nowe otwarcie dla Warszawy i choć resort środowiska wierzy w przełom w dyskusjach z Brukselą o naszym miksie paliwowym, eksperci pozostają sceptyczni. Okazuje się, że jest zgoda Brukseli, by państwa Wspólnoty kształtowały swoje miksy energetyczne w oparciu o posiadane surowce. To znaczy, że węgiel pozostanie i tak będzie już trwał do końca?

Czy węgiel zostanie? W krótkiej perspektywie na pewno, w dłuższej na pewno nie. Ministerstwo Środowiska jednak dąży do tego, by do ratyfikacji traktatu klimatycznego jednak doprowadzić.

Widzimy pewne przyspieszenie, jeżeli chodzi o kraje UE, żeby tę ścieżkę przebyć jednak szybciej.

To przyspieszenie widzimy globalnie. Nie tylko Unia Europejska. Traktat klimatyczny został już ratyfikowany przez kilka krajów, które kojarzyły się nam stereotypowo jako hamulcowymi tego procesu – USA, Chiny. My mamy oczywiście inne procedury, nie jesteśmy państwem, poszczególne kraje muszą ratyfikować. UE próbuje tu podążyć tu za trendem.

Z czego wynika ten trend?

Wiemy, że zmiany klimatu są rzeczywistością. Wiemy powszechnie, że będą miały katastrofalne skutki. Ta decyzja, która na forum globalnym zapadła dzieje się na wielu poziomach, z jednej strony wielka polityka, z drugiej coraz bardziej wiemy, jak ważnym wyzwaniem moralnym jest walka ze zmianami klimatu, tu chciałbym przypomnieć encyklikę papieża Franciszka.

Kraje, które były hamulcowymi zrozumiały, że więcej nie da się tego blokować. I zrozumiały, że w walce ze zmianami klimatu też może istnieć pewna szansa. To jest konieczność. Musimy podjąć działania w walce ze zmianami klimatu, ponieważ od nich uzależnione jest trwanie cywilizacji. Od niej jest uzależnione trwanie demokracji w krajach zachodnich, bo zmiany klimatu mogą doprowadzić do tak gigantycznej destabilizacji globalnej, że nie będziemy mogli funkcjonować w sposób jaki znamy.

Na sam koniec. Zaczęliśmy od Polski i skończmy Polską. Jednym z takich pomysłów, by nasza polityka była bardziej proekologiczna, proklimatyczna – tak zwane zalesianie. Czy to jest wytrych polskich władz dotyczący polityki klimatycznej, czy to faktycznie jest dobry pomysł na to, by gdzieś kompensować emisję dwutlenku węgla?

Zalesianie ma znaczenie i zalesianie jest jedną z polityk, które się prowadzi w ramach walki ze zmianami klimatu od lat. Więc jeżeli chodzi o te pomysły, które są ostatnio tak mocno podnoszone w sferze publicznej przez Ministerstwo Środowiska to jest to rodzaj retorycznego wytrychu. Niemniej samo zalesianie jest procesem sensownym. Niestety skala o której mówimy w Polsce zdecydowanie nie wystarczy, by zbilansować nasze emisje.

Biznes
Demograficzne wyzwania Polski: dzietność, migracje i przyszłość gospodarki
Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP
Biznes
Komputronik pozyskał inwestora. Kurs szybuje
Biznes
Jak obniżyć ceny mieszkań? Cła na nawozy i plan podatkowy Trumpa