Producent czujników podczerwieni pozyskał pierwszy projekt do inkubatora założonego na początku tego roku z Warsaw Equity Group. Vigo WE Innovation ma inwestować w polskie projekty technologiczne – idealnym scenariuszem byłoby powtórzenie sukcesu samego Vigo. Z pomysłu naukowców wykluł się biznes, który w tym roku przyniesie blisko 40 mln zł przychodów, a rentowność operacyjna utrzymuje się od lat na poziomie 30–40 proc.

Pierwszą inwestycją jest założona przez czterech badaczy spółka Fluence zajmująca się rozwojem i komercjalizacją światłowodowych laserów femtosekundowych. Vigo WE Innovation kupił udziały mniejszościowe Fluence za 1 mln zł.

Jaki potencjał Vigo System widzi we Fluence? – Firma pracuje nad stworzeniem laserów nowej generacji, o parametrach przewyższających konstrukcje oferowane obecnie na świecie. Lasery są wykorzystywane m.in. w medycynie i przemyśle – mówi Adam Piotrowski, prezes Vigo System. – Fluence jest doskonałym przykładem firm, jakich szukamy: z prototypem urządzenia, które może mieć globalne i uniwersalne zastosowanie, z zaangażowanymi i nastawionymi na sukces pomysłodawcami. Produkt Fluence jest przeznaczony na rynek, którego wartość dziś jest liczona w setkach milionów euro, a którego barierą rozwoju jest niska stabilność laserów i konieczność częstego serwisowania. Fluence, dostarczając stabilność i trwałość urządzeń, nie tylko jest w stanie mocno wejść w istniejące dziś nisze rynku, ale i pozyskać nowych odbiorców – dodaje.

Giełdowa firma chce wykorzystać swoje kanały sprzedaży i kontakty z zagranicznymi dystrybutorami do promowania rozwiązań Fluence. Piotrowski podkreśla, że Vigo WE Innovation nie zamierza działać jak typowe inkubatory, „hodując" jednocześnie kilkanaście i więcej firm, tylko uważnie dobierać obiecujące projekty.