Reklama
Rozwiń

Odwaga i nauka przez całe życie

Młodzi, choć lepiej poruszają się w świecie IT, niekiedy przegrywają z pracownikami starszymi i bardziej doświadczonymi.

Publikacja: 15.11.2017 20:00

Odwaga i nauka przez całe życie

Foto: PhotoXpress

Blok tematyczny poświęcony przyszłości pracy dość prowokacyjnie został na kongresie OEES nazwany „Jobless growth – czy jesteśmy gotowi?". Ale to przyszłe „powszechne bezrobocie" potraktowano jak synonim zmieniającego się świata: współpracy, a może zastępowalności pracy człowieka przez robotyzację, powszechne pragnienie młodych dostosowania sposobu pracy do rytmu innych aktywności życiowych, zmieniających się zasad prawnych oraz potrzebnych umiejętności.

Podczas debaty „Brak pracy czy brak umiejętności?" Tomasz Misiak, prezydent rady nadzorczej Work Service, przekonywał młodych słuchaczy, że najważniejsze, by nie zabrakło im odwagi i by nie poddawali się szablonowemu i rutynowemu sposobowi traktowania pracy. Z kolei Dobromir Ciaś, dyrektor zarządzający w EDGE NPD, dzielił się spostrzeżeniami wynikającymi z biznesowej praktyki: – Jedynie 15 proc. pracowników stara się nadążyć za zmianami, poznać nowości. Uczą się. Pozostali uważają, że czas nauki mają już za sobą. Są dość bierni i raczej roszczeniowi. Zwykle okazuje się po trzech, czterech latach, że coraz trudniej pracuje im się w firmie, i odchodzą lub są zwalniani – powiedział. Przyznał, że wśród ciekawych świata i swojej profesji nie ma grup wiekowych, które przeważają nad innymi. Jego zdaniem dla firmy bardziej przydatny jest pracownik, który ma doświadczenie zawodowe, a nieco mniej radzi sobie w świecie IT i nowoczesnych technologii, od młodego, który wymaga przeszkolenia.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
Kolejne 180 czołgów K2 dla Polski. Jest umowa
Biznes
PGZ dostało 2,4 mld zł na produkcję amunicji 155 mm
Biznes
Alarmujące dane z przemysłu, zyskowne studia i podatkowa rewolucja Trumpa
Biznes
Alarmujące dane z przemysłu, zyskowne studia i podatkowa rewolucja Trumpa
Biznes
Wodowanie pierwszego okrętu rozpoznania „Delfin”