Dyrektywa w sprawie tymczasowej pomocy prawnej podstawą jednolitych gwarancji procesowych

Europejskie organizacje pozarządowe zaakceptowały tekst dyrektywy w sprawie tymczasowej pomocy prawnej dla podejrzanych lub oskarżonych, którzy zostali pozbawieni wolności oraz dla ściganych europejskim nakazem aresztowania.

Publikacja: 14.07.2016 11:24

Dyrektywa w sprawie tymczasowej pomocy prawnej podstawą jednolitych gwarancji procesowych

Foto: 123RF

Według Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego, stworzenie minimalnych reguł w zakresie tymczasowej pomocy prawnej jest kolejnym etapem w budowanie jednolitych gwarancji procesowych w postępowaniach karnych dla wszystkich państw UE. Wcześniej przyjęte dyrektywy dotyczyły m.in. prawa podejrzanego do tłumaczenia z języka obcego, prawa do informacji oraz prawa do adwokata w postępowaniu karnym.

Zaakceptowany przez LIBE projekt dyrektywy zakłada, że państwa członkowskie będą finansowały podejrzanym i oskarżonym wsparcie prawne. Takie rozwiązanie pozwoli na pełne korzystanie przez te osoby z prawa dostępu do pomocy profesjonalisty w postępowaniu karnym. Procedura ta będzie odnosiła się również do osób aresztowanych w ramach europejskiego nakazu aresztowania. Dyrektywa przewiduje równocześnie, że państwa będą mogły wprowadzić określone kryteria przyznawania takiego finansowania. Wszystkie decyzje co do finansowania, powinny być podejmowane bezzwłocznie, powinny uwzględniać potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami, a w razie decyzji odmownej powinny podlegać zaskarżeniu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem