Reklama
Rozwiń

Dyrektywa w sprawie tymczasowej pomocy prawnej podstawą jednolitych gwarancji procesowych

Europejskie organizacje pozarządowe zaakceptowały tekst dyrektywy w sprawie tymczasowej pomocy prawnej dla podejrzanych lub oskarżonych, którzy zostali pozbawieni wolności oraz dla ściganych europejskim nakazem aresztowania.

Publikacja: 14.07.2016 11:24

Dyrektywa w sprawie tymczasowej pomocy prawnej podstawą jednolitych gwarancji procesowych

Foto: 123RF

Według Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego, stworzenie minimalnych reguł w zakresie tymczasowej pomocy prawnej jest kolejnym etapem w budowanie jednolitych gwarancji procesowych w postępowaniach karnych dla wszystkich państw UE. Wcześniej przyjęte dyrektywy dotyczyły m.in. prawa podejrzanego do tłumaczenia z języka obcego, prawa do informacji oraz prawa do adwokata w postępowaniu karnym.

Zaakceptowany przez LIBE projekt dyrektywy zakłada, że państwa członkowskie będą finansowały podejrzanym i oskarżonym wsparcie prawne. Takie rozwiązanie pozwoli na pełne korzystanie przez te osoby z prawa dostępu do pomocy profesjonalisty w postępowaniu karnym. Procedura ta będzie odnosiła się również do osób aresztowanych w ramach europejskiego nakazu aresztowania. Dyrektywa przewiduje równocześnie, że państwa będą mogły wprowadzić określone kryteria przyznawania takiego finansowania. Wszystkie decyzje co do finansowania, powinny być podejmowane bezzwłocznie, powinny uwzględniać potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami, a w razie decyzji odmownej powinny podlegać zaskarżeniu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono