Wartość Banku Zachodniego WBK jest obecnie historycznie najwyższa w stosunku do inwestora strategicznego tej spółki irlandzkiej grupy AIB. Kapitalizacja polskiego banku jest bowiem ponad 2,5 razy wyższa niż jego spółki matki. Bank jest nadal więcej wart niż jego główny akcjonariusz nawet po ponad 5-krotnym wzroście kapitalizacji AIB w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ta relacja może się też nie odwrócić w tym roku. Według międzynarodowej firmy badawczej ds. kredytów CreditSights irlandzka instytucja ma jedną z najgorszych „ksiąg kredytowych”, jakie kiedykolwiek notował europejski bank, i może w tym roku mieć stratę w wysokości ponad 3 mld euro. W 2009 roku AIB miał 2,4 mld euro straty.
Z kolei Bank Millennium wyceniany był rok temu na 271 mln euro, a dziś na prawie 1,2 mld euro. Ta kwota to jedna trzecia kapitalizacji portugalskiego Millennium BCP, który kontroluje polską spółkę. Za wszystkie akcje niemieckiego Commerzbanku trzeba by zaś zapłacić 6,7 mld euro, gdy jego spółka córka BRE Bank podniesie kapitał (stanie się to w tym półroczu), to będzie warta ok. 2,5 mld euro, czyli prawie 40 proc. wartości głównego inwestora.
W ciągu roku wartość notowanych na warszawskiej giełdzie spółek z sektora finansowego wzrosła o ponad 130 proc. W tym czasie kapitalizacja firm spoza sektora wzrosła o około 72 proc. Tak znaczny skok wartości spółek finansowych to nie tylko efekt giełdowej hossy, ale także emisji przeprowadzonych w ostatnim czasie przez giełdowe banki. Kapitał podwyższyły PKO Bank Polski, Bank Millennium (nowe akcje tej instytucji zostaną wprowadzone do obrotu jutro) i Fortis Bank Polska – emisję objął jego główny udziałowiec (francuski BNP Paribas). Rękę po pieniądze inwestorów wyciąga też BRE Bank. To pewna nowość na polskim rynku kapitałowym. Spółki z sektora finansowego rzadko przeprowadzały wtórne emisje akcji. Wyjątkiem są Bank Millennium i Kredyt Bank, które najczęściej prosiły inwestorów o pieniądze. Ostatni raz, w 2004 roku, uczynił to Kredyt Bank.
Do wzrostu wartości spółek finansowych przyczyniły się też dwie emisje połączeniowe (BPH, Noble Banku).
Jeszcze bardziej imponujący jest wzrost wyrażony w euro. Dzięki umocnieniu złotego wartość polskiego giełdowego sektora finansowego zwiększyła się o blisko 180 proc. i przekroczyła 43 mld euro.