Francja rozgląda się za dodatkowymi miliardami euro, które pomogłyby zmniejszyć deficyt budżetowy (w końcu czerwca 61,3 mld euro). Ministrowie Francois Baroin i Christine Lagarde zapowiadali na wiosnę, że w tym roku zmaleje do 5,7-6 proc. PKB, a do 2013 r. do 3 proc. zgodnie z kryterium z Maastricht.
Teraz Paryż uznał jednak, ze nie może przyjąć proponowanej umowy w obecnym kształcie — wynika z wypowiedzi pracownika resortu budżetu. — Przyglądamy się, co robią nasi europejscy partnerzy i szukamy zgodności propozycji z naszymi zasadami — dodał bez rozwijania tej myśli.
Niemcy jako pierwsze zawarły ze Szwajcarią 10 sierpnia umowę o opodatkowaniu pieniędzy ulokowanych przez swych obywateli na tajnych kontach. Umowa miała być wzorcem dla innych krajów z Unii Europejskiej.
10 banków szwajcarskich przekaże niemieckim władzom podatkowym zaliczkę 2 mld franków (1,91 mld euro) dla uregulowania statusu depozytów niemieckich podatników. Jeśli sami zgłoszą się do zapłacenia zaległych podatków, zaliczka zostanie zwrócona. Umowa z Niemcami zakłada, że depozyty i lokaty zostaną opodatkowane stawkami od 19 do 34 proc. zależnie od czasu przebywania na na tajnych kontach i od stopnia korzyści finansowych.
Szwajcaria jest już na zaawansowanym etapie rozmów z Brytyjczykami o takiej umowie, zaproponowała podobne porozumienie z Francją.