Rekomendacja T obowiązuje od ponad roku. O zwiększaniu skali działania firm pożyczkowych mówią nawet przedstawiciele nadzoru. W ciągu kilku miesięcy nadzór chce dokonać przeglądu rynku pożyczek konsumenckich – zarówno regulowanego, jak i parabanków. Na razie jednym z sygnałów, iż te ostatnie zagarniają rynek, który oddają?banki, jest fakt, że o uruchamianiu działalności parabankowej myślą... sami bankowcy.
– W grupie Credit Agricole Polska działa od ubiegłego roku spółka Lukas Finanse, która oferuje pożyczki gotówkowe za pośrednictwem sieci partnerów – mówi Izabela Mościcka, rzeczniczka Credit Agricole Bank Polska.
Nowi gracze
Najbardziej znaną na naszym rynku firmą pożyczkową jest Provident, który ma ponad 800 tys. klientów. Ten model działania przyjmują i inne firmy. Na giełdowym rynku NewConnect są notowane akcje spółek Wierzyciel i Marka. Obie udzielają wysoko oprocentowanych pożyczek dla klientów indywidualnych.
Te firmy prowadzą działalność na stosunkowo niewielką skalę. Nasz rynek interesuje jednak również największych. Niedawno o uruchomieniu sprzedaży pożyczek przez Internet w Polsce informowała amerykańska spółka DFC?Global (dawniej Dollar Financial), która chwali się największymi sieciami sprzedaży w branży w takich krajach, jak Kanada czy Wielka Brytania.
DFC działa w naszym kraju pod markami Optima i MoneyNow. W drugiej połowie 2011 r. firma udzieliła w naszym kraju pożyczek o wartości 9,4 mln dolarów, uzyskując 5,3 mln dolarów przychodów.