amach na Bank Rosji

Rosyjski bank centralny uprzedził, że planowane przez Kreml wprowadzenie swoich ludzi do władz banku, to faktyczna utrata niezależności. Grozi to również bankowi utratą aktywów

Publikacja: 27.02.2013 16:00

amach na Bank Rosji

Foto: Bloomberg

Dziś do publicznej wiadomości trafiła informacja o tym, że rosyjski rząd przygotowuje ustawę, która nie tylko wprowadzi do rady dyrektorów Banku Rosji dwóch ministrów, ale i zwiększy pełnomocnictwa przedstawicieli rządu w zarządzie banku.

Zapowiedział to wiceminister finansów Aleksiej Mojsiejew. Tłumaczył, że chodzi o stworzenie jednego regulatora rynków finansowych Rosji na bazie banku centralnego. Do rady weszliby ministrowie finansów i gospodarki, ale nie zajmowaliby się polityką kredytowo-pieniężną.

Kreml bardzo się śpieszy ze zmianami. W ciągu tygodnia nowelizacja trafi pod obrady prezydium rządu, a do 1 kwietnia - do Dumy.

Działanie Kremla wywołały niepokój w banku centralnym, gdzie nazwano je zagrożeniem dla niezależności banku. Tę gwarantuje Konstytucja Rosji i ustawa Prawo o banku centralnym. Do tej pory uczestniczący w posiedzeniach rady banku przedstawiciele rządu mieli tylko głos doradczy. Do tego członkowie rady nie mogą należeć do żadnych partii, ani instytucji federalnych.

Agencja Prime dowiedziała się od jednego z wysokich urzędników Banku Rosji, że w wypadku dopuszczania ministrów do władz banku, może on też stracić część swoich aktywów.

- Przypuśćmy że członkowie rządu znajdą się w radzie z kompetencjami innych członków do głosowania i podejmowania decyzji. Odebrane to zostanie jako utrata niezależności banku. A wtedy mogą się pojawić pozwy sądowe wobec rządu, które grozą aktywom Banku Rosji - powiedział anonimowy urzędnik.

Taka sytuacja wydarzyła się w 2008 r, gdy francuskie konto Banku Rosji zostało zablokowane wskutek sądowego pozwu firmy szwajcarskiej Noga w stosunku do rządu Rosji. Wtedy bank centralny zdołał wykazać przed francuskim sądem swoją niezależność i odzyskać zgromadzone środki.

Gdyby wtedy ministrowie zasiadali w radzie banku, rozstrzygnięcie sądu byłoby niekorzystne dla Banku Rosji i zgromadzone środki by przepadły.

Banki
BNP Paribas zaliczył udany kwartał. Zyski były rekordowe
Banki
Wyniki PKO BP pozytywnie zaskoczyły rynek
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki