Zamiana nastąpi dopiero w 2017 roku, ale już teraz wywołała entuzjazm, ponieważ na brytyjskich banknotach jak dotąd znalazło się niewiele kobiet. W tym elitarnym gronie pojawiły się, obok autorki "Dumy i uprzedzenia" jeszcze tylko królowa Elżbieta II i XIX-wieczna reformatorka więziennictwa, Elizabeth Fry. Kiedyś na banknotach 10-funtowych, drukowanych w latach 70., była Florence Nightingale, angielska pielęgniarka i działaczka społeczna.

Nowy szef banku centralnego Wielkiej Brytanii, Mark Carney obiecał, że stopniowo coraz więcej kobiet pojawi się na brytyjskich banknotach. Carney podkreślił, iż Jane Austen jest jedną z najbardziej rozpoznawanych angielskich pisarek i zasługuje na takie honorowanie.

Kiedy kilka lat temu były szef Banku Anglii, Mervyn King chciał zastąpić podobiznę Elizabeth Fry Winstonem Churchillem zaprotestowały feministki. W ciągu trzech miesięcy udało się im zebrać 35 tys. podpisów pod petycją przeciwko zbyt małej reprezentacji kobiet na banknotach, a organizatorki protestu zagroziły nawet Bankowi Anglii procesem o dyskryminację kobiet.

Na nowym banknocie 10-funtowym pojawi się nie tylko twarz znanej pisarki, ale także rysunek jej biurka, pióra, domu, który był inspiracja dla jej powieści oraz cytat z powieści "Duma i uprzedzenie": "Nie ma większej przyjemności niż czytanie!".