W sprawozdaniu tym NBP zaprezentował główne elementy realizowanej strategii polityki pieniężnej, opis uwarunkowań
makroekonomicznych i decyzji podejmowanych w zakresie polityki pieniężnej, a także opis stosowanych instrumentów polityki pieniężnej.
"Podejmując decyzje dotyczące polityki pieniężnej w 2013 r. Rada – podobnie jak w poprzednich latach – dążyła do utrzymania stabilności cen, tj. stabilizowania inflacji na poziomie 2,5 proc. w średnim okresie, co sprzyja utrzymaniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Polityka pieniężna była prowadzona jednocześnie w taki sposób, aby ograniczać ryzyko narastania nierównowag w gospodarce" - napisano w sprawozdaniu.
Wskazano, że od stycznia do lipca 2013 r. Rada kontynuowała rozpoczęty w listopadzie 2012 r. cykl obniżek stóp procentowych NBP. W tym okresie stopy procentowe NBP zostały obniżone o 1,75 pkt proc. W ramach całego cyklu RPP obniżyła stopy procentowe NBP łącznie o 2,25 pkt proc. W rezultacie stopa referencyjna NBP spadła z 4,75 proc. do 2,50 proc., a więc do najniższego poziomu w historii.
W sprawozdaniu zaznaczono, że inflacja po obniżeniu się w okolice celu pod koniec 2012 r., w kolejnych miesiącach dalej wyraźnie spadała. "Spadek inflacji był większy od oczekiwań. W I kw. 2013 r. inflacja CPI wyniosła średnio 1,3 proc., a w II kw. 2013 r. – średnio 0,5 proc., tj. znalazła się znacząco poniżej celu inflacyjnego NBP. Wyjaśniono, że znaczący i silniejszy od oczekiwań spadek inflacji wynikał przede wszystkim z oddziaływania czynników znajdujących się poza bezpośrednim wpływem krajowej polityki pieniężnej.