Pracownicy EBC krytykują Christine Lagarde. "Autokratyczna przywódczyni"

Każde wystąpienie prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde jest wydarzeniem, bo jest niezaprzeczalną gwiazdą światowych finansów. Ale pracownicy banku nie mają o niej najlepszego zdania.

Publikacja: 22.01.2024 18:28

Pracownicy EBC krytykują Christine Lagarde

Pracownicy EBC krytykują Christine Lagarde

Foto: AFP

Większość zatrudnionych w EBC, którzy wzięli udział w ankiecie przeprowadzonej przez związkowców, do wyników której dotarło Politico, stwierdziła, że ​​nie uważa Christine Lagarde za właściwą osobę na stanowisku szefa EBC. Takie badania w EBC przeprowadzane są regularnie, co rok.

Ankiety związkowe wypełniło 1159 z około 4500 zatrudnionych w EBC. I są wyraźnie niezadowoleni, że ich szefowa zbytnio angażuje się w politykę oraz że wykorzystuje EBC do realizacji swoich osobistych celów.

Czytaj więcej

Christine Lagarde studzi nastroje w sprawie obniżek stóp procentowych

EBC dla Christine Lagarde odskocznią przed powrotem do polityki?

W tegorocznej ankiecie 50,6 procent respondentów oceniło wyniki pracy Christine Lagarde w połowie jej 8-letniej kadencji jako „bardzo słabe” albo „słabe”. To wyraźny kontrast wobec ocen poprzedników eleganckiej Francuzki — Włocha Mario Draghiego i Francuza Jean-Claude Tricheta. „Słabo” albo „bardzo słabo” oceniła Draghiego mniej niż jedna osoba na 10 ankietowanych, a 55 proc. uznało wyniki jego pracy „bardzo dobre” bądź wręcz „znakomite”.

W przypadku Jean-Claude Tricheta ocen „słabe”, albo „bardzo słabe” było 14,5 proc. „Mario Draghi był dla EBC. Tymczasem EBC jest dla Christine Lagarde” – napisał jeden z pracowników. Kilku respondentów sugeruje, że była francuska minister finansów i szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego chce wykorzystać bank jako odskocznię przed powrotem do polityki.

Czytaj więcej

Szefowa EBC zabiera głos ws. Glapińskiego. Za prezesem (prawie) cały zarząd NBP

Rzeczniczka EBC nie zgadza się z opiniami ankietowanych. „Prezes i zarząd są w pełni skoncentrowani na swoim mandacie i wdrożyli politykę mającą na celu reakcję na bezprecedensowe wydarzenia ostatnich lat, takie jak pandemia i wojny” – stwierdziła.

Zarzuty także merytoryczne. EBC za mało koncentruje się na walce z inflacją?

Tylko 38 procent osób, które wypełniły ankietę uważa, że decyzje dotyczące polityki pieniężnej podjęte w czasach Christine Lagarde były właściwe. Mario Draghi na koniec swojej kadencji miał w tym względzie o wiele lepszy wynik — 64 procent.

Ponad połowa uczestników badania obawia się, że EBC nie będzie w stanie zapewnić obiecanego powrotu do stabilności cen. Inflacja w strefie euro, która w grudniu wyniosła 2,9 procent, jest wprawdzie znacznie niższa od rekordowych 10,6 procent, ale pozostaje znacznie powyżej celu — 2 procent.

W tej sytuacji EBC powinien skoncentrować się na swoim głównym zadaniu, właśnie na obniżaniu inflacji — uważają pracownicy. „Tymczasem EBC skupiał się na działaniach wykraczających poza swoje uprawnienia w czasie, gdy inflacja osiągnęła najwyższy poziom w historii UE” – napisał jeden z pracowników.

Czytaj więcej

Syn szefowej EBC zrobił kiepski interes na kryptowalucie

Inni uważają, że Christine Lagarde niepotrzebnie angażowała się w tematy takie jak równość płci. Krytykowane są również jej wypowiedzi dotyczące sytuacji na Bliskim Wschodzie i zajęcie stanowiska w konflikcie zbrojnym między Izraelem a Hamasem. Wytykają jej również, że za dużo podróżuje w celach niezwiązanych z podstawową działalnością EBC.

Ale nie jest tak, że „wszystko jest źle”. Bo większość pracowników poparła na przykład jej decyzję o włączeniu ochrony środowiska do mandatu EBC. I jest to jedna z najważniejszych inicjatyw jej prezydentury

Pracownicy narzekają na nadmierne obciążenie pracą, stres i nieprzejrzyste rekrutacje

Trzy czwarte ankietowanych wyraziło niezadowolenie z jej podejścia do zarządzania. Częścią tego było narzekanie na wprowadzenie systemu „gorących biurek”, ograniczeń w pracy zdalnej oraz podwyżek płac, które nie nadążają za inflacją. „Christine Lagarde jest powszechnie postrzegana jako autokratyczna przywódczyni, która niekoniecznie postępuje zgodnie z głoszonymi przez siebie wartościami” – stwierdził związek zawodowy w podsumowaniu komentarzy zawartych w raporcie. Podkreślono tam niezadowolenie z powodu stosowania podwójnych standardów, na przykład sytuację, kiedy ​​pracownicy są zachęcani do zabierania głosu, a następnie spotykają się z krytyką, jeśli otwarcie dzielą się swoimi obawami. Skarżą się oni również na nadmierne obciążenie pracą, stres i brak przejrzystości w procesie rekrutacji.

Czytaj więcej

Lagarde skonfiskowała telefony kolegów z EBC, aby zapobiec wyciekom informacji

Krytyka nie ogranicza się jedynie do wyników pracy szefa. Badanie wykazało również, że zaufanie do sześcioosobowego zarządu „nie istnieje” lub jest „bardzo niskie” — takie odpowiedzi podało 59 procent respondentów. Rok temu tak bardzo niezadowolonych było 40 proc.

Z czego to wynika? Okazuje się, że członek zarządu, Frank Elderson, kiedy dowiedział się o rozpisaniu ankiety zadzwonił do zarządu związku. „Podważał naszą legitymację do zadawania pytań dotyczących osobistych osiągnięć prezes, a także proszenia o ocenę polityki pieniężnej” – czytamy w analizie wyników ankiety.

Ostatecznie jednak reakcją na tak surowe oceny był mail wysłany do pracowników podpisany przez wszystkich sześciu członków zarządu. Do tego maila Politico także dotarło. „Proszę mieć pewność, że zarząd z dużą uwagą podchodzi do kwestii budzących obawy naszych kolegów. Będziemy nadal prowadzić dialog z pracownikami i waszymi przedstawicielami oraz pracować nad poprawą, tam gdzie jest to możliwe” - czytamy w wiadomości do pracowników.

Większość zatrudnionych w EBC, którzy wzięli udział w ankiecie przeprowadzonej przez związkowców, do wyników której dotarło Politico, stwierdziła, że ​​nie uważa Christine Lagarde za właściwą osobę na stanowisku szefa EBC. Takie badania w EBC przeprowadzane są regularnie, co rok.

Ankiety związkowe wypełniło 1159 z około 4500 zatrudnionych w EBC. I są wyraźnie niezadowoleni, że ich szefowa zbytnio angażuje się w politykę oraz że wykorzystuje EBC do realizacji swoich osobistych celów.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Zysk Pekao wyraźnie powyżej oczekiwań. Mocny początek roku
Banki
Lista hańby. Największe banki UE wciąż wspierają rosyjską wojnę
Banki
Lepszy początek roku Deutsche Banku, gorszy BNP Paribas
Banki
Saga frankowa drenuje banki. Czy uchwała Sądu Najwyższego coś zmieni?
Banki
Zmiany w zarządzie największego polskiego banku. Nowy wiceprezes PKO
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił