ING Bank Śląski z rekordowo wysokim zyskiem

W III kwartale bank był ponad 1,16 mld zł na plusie. To drugi tak dobry, ponadmiliardowy wynik z rzędu.

Publikacja: 02.11.2023 10:12

ING Bank Śląski z rekordowo wysokim zyskiem

Foto: Adobe Stock

Zysk grupy ING Banku Śląskiego w III kwartale 2023 roku wyniósł 1,16 mld zł, to nieco więcej od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się średnio 1,14 mld zł. Kwartał wcześniej wynik netto wynosił 1,1 mld zł, a rok wcześniej bank zanotował 317 mln zł straty ze względu na ujęcie w bilansach kosztów wakacji kredytowych.

Więcej klientów i kredytów

W okresie I-III kw. 2022 r. grupa osiągnęła zysk netto w wysokości 3,17 mld zł w porównaniu z 1,05 mld zł w analogicznym okresie ub.r.

- Wyniki finansowe obrazują realizację naszej strategii – komentował Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego, cytowany w komunikacie.

- Udało nam się efektywnie przepracować kolejny kwartał. Zanotowaliśmy dalszy wzrost liczby klientów, a ich aktywność bardzo nas cieszy – ocenia prezes. Jak wyliczał, przyrost liczby nowych klientów wyniósł 82 tys., do 4,47 mln po stronie detalicznej i 17 tys., do 553 tys. po stronie korporacyjnej, zaś liczba klientów mobile only w bankowości detalicznej wzrosła o 13 proc., do 2 mln.

- Niskie odczyty aktywności gospodarczej w Polsce przekładają się na aktywność w zakresie kredytowania, szczególnie finansowania nieruchomości – ocenia prezes. - Łącznie na koniec III kw., portfel kredytowy w ING Banku wzrósł o 3 proc. rok do roku, do 160,3 mld zł, w tym - w obszarze bankowości korporacyjnej - o 4 proc., a w bankowości detalicznej - o 1 proc.

Wyniki zgodne z oczekiwaniami

Nowa sprzedaż kredytów hipotecznych wyniosła w III kw. 1,98 mld zł (co oznacza wzrost o 8 proc. kwartał do kwartału i o 22 proc. rok do roku). Aż 80 proc. z tej kwoty to kredyty ze stałą stopą oprocentowania, zaś 20 proc. to kredyty hipoteczne oparte o nowy wskaźnik WIRON (bank nie oferuje już hipotek z WIBOR).

Depozyty klientów wzrosły na koniec III kwartału o 10-proc. – do niemal 200 mld zł, przy czym w przypadku klientów korporacyjnych wzrost wyniósł 6 proc., a w grupie klientów indywidualnych - 13 proc.

Prezes Bartkiewicza podkreślał też bardzo dobre wyniki finansowe. W samym III kwartale wynik odsetkowy banku wyniósł ok. 2,1 mld zł i okazał się zgodny z szacunkami analityków. Wynik odsetkowy wzrósł o 2 proc. w ujęciu kwartalnym. W III kwartale 2022 roku wynik odsetkowy banku był obciążony kosztami wakacji kredytowych. Kwartalna marża odsetkowa wzrosła do 3,71 proc. z 3,69 proc. w II kwartale 2023 roku.

Bez rezerw frankowych

Wynik z prowizji wyniósł 552 mln zł i był zgodny z szacunkami rynku. Wzrósł o 4 proc. rok do roku i 3 proc. kwartał do kwartału. Odpisy wyniosły w III kwartale 151 mln zł i były o 17 proc. niższe od oczekiwań analityków na poziomie 181,4 mln zł. Odpisy spadły o 27 proc. rok do roku i 23 proc. w ujęciu kwartalnym.

Koszty działania banku wyniosły 860 mln zł i były zgodne z konsensusem rynkowym. Koszty te wzrosły o 5 proc. rok do roku i o 1 proc. kwartał do kwartału.

Na koniec III kwartału 2023 roku bank miał 2,9 tys. aktywnych kredytów hipotecznych indeksowanych do franka. Liczba spraw spornych w zakresie walutowych kredytów hipotecznych w III kwartale wzrosła o 91 do 1305. Bank zawarł z klientami 683 ugody wobec 640 na koniec II kwartału. W III kwartale bank nie związał rezerw na kredyty frankowe, ponieważ poziom pokrycia portfela frankowego rezerwami to około 100 proc.

Zysk grupy ING Banku Śląskiego w III kwartale 2023 roku wyniósł 1,16 mld zł, to nieco więcej od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się średnio 1,14 mld zł. Kwartał wcześniej wynik netto wynosił 1,1 mld zł, a rok wcześniej bank zanotował 317 mln zł straty ze względu na ujęcie w bilansach kosztów wakacji kredytowych.

Więcej klientów i kredytów

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Potężny atak hakerski na Bank Rosji. Nie działają karty płatnicze i przelewy
Banki
Kłopoty japońskiego banku. Musi pozbyć się obligacji za 63 mld dolarów
Banki
Obłożony sankcjami rosyjski Alfa Bank kwitnie. Wielkie ryzyko dla Chińczyków
Banki
Groźba nowych strajków sektora bankowego w Niemczech
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Banki
Brytyjski bank NatWest znika z Polski. Wszyscy pracownicy tracą pracę
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży