Artykuł sponsorowany

Warto wiedzieć, że jeżeli płacisz kartą przypisaną do konta w PLN, bank musi wykonać dodatkowe operacje związane z przewalutowaniem. Dlatego korzystanie za granicą z karty wydanej do rachunku w PLN, zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi opłatami. Jak ich uniknąć?

Podczas płatności kartą debetową przypisaną do konta w PLN za granicą terminal w Berlinie, Madrycie czy Rzymie oczekuje zapłaty w EUR, natomiast na koncie masz wyłącznie złotówki. Transakcja zostanie zrealizowana, jednak przy rozliczeniu jej z bankiem dojdzie do przewalutowania.

Każdy z nas szuka sposobów na wymianę walut po jak najkorzystniejszym kursie. Jeśli chodzi o gotówkę, zazwyczaj wybierzesz kantor. W przypadku płatności kartą do konta w PLN za granicą zdajesz się na aktualny kurs VISA, Mastercard bądź banku. Do tego często dochodzi jeszcze prowizja za przewalutowanie, czyli kolejne kilka procent.

Wygodnym sposobem na korzystnie z waluty obowiązującej w danym państwie jest konto walutowe połączone z karta płatniczą. Większość państw europejskich przyjęła euro, dlatego często wystarczy konto w tej walucie, aby uniknąć dodatkowych opłat.

Kiedy przyjdzie do płatności, wystarczy skorzystać z odpowiedniej karty. W niektórych bankach, jak np. Banku BNP Paribas, płatności poza granicami Polski są jeszcze prostsze dzięki rozwiązaniom takim jak Karta Multiwalutowa, z którą możesz dokonasz wygodnych płatności jedną kartą z kilku rachunków płatniczych w wybranych walutach (PLN, USD, EUR, CHF, GBP) bez dodatkowych kosztów za przewalutowanie. Wystarczy powiązać kartę z rachunkiem walutowym, na którym są dostępne środki i można wykonać transakcje bez dodatkowych kosztów.

Dzięki temu bez względu na to, czy jesteśmy w kraju strefy euro, czy w Szwajcarii albo Wielkiej Brytanii, jedna karta Multiwalutowa pozwala wygodnie płacić na produkty i usługi. Jeśli chodzi o obowiązkową opłatę za użytkowanie karty, to wynosi ona 10 zł miesięcznie.

Jeżeli wyjeżdżasz za granicę i nie masz jeszcze właściwej karty możesz w Banku BNP Paribas zamówić Kartę Multiwalutową w wersji mobilnej. Jest gotowa do płatności od razu po zamówieniu, wystarczy ją aktywować, nadać PIN i korzystać z Apple Pay, Google Pay. Dane karty potrzebne do płatności internetowych sprawdzisz w aplikacji mobilnej GOmobile. Żeby z niej korzystać, musisz mieć dostęp do Internetu oraz telefon z technologią NFC.

Artykuł sponsorowany