Alior pobił swój rekord zysku. Lepiej od oczekiwań

Bank nie jest mocno obciążony kredytami frankowymi, korzysta więc z dobrej koniunktury wysokich stóp procentowych poprawiając swoje wyniki z kwartału na kwartał.

Publikacja: 02.08.2023 10:07

Alior pobił swój rekord zysku. Lepiej od oczekiwań

Foto: Bloomberg

- Wyniki za I kwartał i pierwsze półrocze są bardzo dobre, najwyższe w naszej historii, co nas bardzo cieszy i pozwala budować naszą pozycję kapitałową – mówił Grzegorz Olszewski, prezes Alior Banku podczas środowej konferencji prasowej.

Lepiej od oczekiwań

Zysk netto grupy Alior Banku w II kwartale 2023 roku wyniósł 506 mln zł wobec 216 mln zł rok wcześniej oraz 366 mln zł kwartał wcześniej. Zarobki w II kwartale były rekordowo wysokie, podobnie jak w I kwartale, oraz wyższe od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 449 mln zł.

W całym I półroczu 2023 r. zysk netto grupy Alior Banku wynosi 871,9 mln zł, podczas gdy rok wcześniej był na poziomie 385,4 mln zł.

Czytaj więcej

Ile naprawdę kosztuje „Bezpieczny kredyt 2 proc.”?

Władze banku wyjaśniają, że bardzo dobre wyniki możliwe były m.in. sprzyjającym warunkom makroekonomicznym – niższe od obaw okazało się ryzyko kredytowe w okresie spowalniającej gospodarki, za to wysokie stopy procentowe wciąż wsprzyją bankom.

Marża w górę

Wynik odsetkowy Alior Banki w II kwartale wyniósł więc 1,16 mld zł (był mniej więcej zgodny z oczekiwaniami rynku) - to o 19 proc. więcej niż rok wcześniej i o 5 proc. więcej niż kwartał wcześniej. Marża odsetkowa netto w II kwartale wyniosła aż 6,05 proc., a w I połowie 2023 – 5,91 proc. wobec 4,86 proc. rok wcześniej. Marża rośnie m.in. dzięki powściągliwości banku w oprocentowaniu depozytów, choć zdaniem władz banku, w kolejnych kwartałach nie da się jej utrzymać na tak wysokim poziomie. 

Wynik z opłat i prowizji wyniósł 216 mln zł (o 3 proc. powyżej konsensusu), co oznacza spadek o 2 proc. r/r i wzrost o 4 proc. kw/kw.

Saldo odpisów to 150,6 mln zł wobec 241,8 mln zł oczekiwanych przez rynek. Koszty banku to ok. 490 mln zł (spadek o 17 proc. r/r i wzrost o 3 proc. kw/kw). Koszty ryzyka prawnego kredytów hipotecznych w CHF wyniosły w II kwartale 2,3 mln zł.

Hipotek mało, ale będzie więcej 

Alior Bank jako jeden z pierwszych banków przystąpił do programu Pierwsze Mieszkanie i oferować zacząć „bezpieczny kredyt 2 proc.” od 3 lipca 2023 r. Władze banku podkreślały na środowej konferencji, że zainteresowanie Polaków tą ofertą jest bardzo duże. Ich zdaniem jednak trudno określić, jaka będzie sprzedaż tego produktu w tym roku.

Łączna wartość netto portfela kredytowego Alior Banku wyniosła na koniec czerwca 2023 r. 58,4 mld zł wobec 57,6 mld zł na koniec 2022 r. W samym II kwartale bank sprzedał 1,7 mld zł pożyczek gotówkowych, a kredytów hipotecznych – tylko 0,6 mld zł (choć to to 55 proc. więcej niż w I kwartale).

- Wyniki za I kwartał i pierwsze półrocze są bardzo dobre, najwyższe w naszej historii, co nas bardzo cieszy i pozwala budować naszą pozycję kapitałową – mówił Grzegorz Olszewski, prezes Alior Banku podczas środowej konferencji prasowej.

Lepiej od oczekiwań

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Frankowicze górą. Z kim zwykle wygrywają?
Banki
Amerykański bank zwolnił pracowników, którzy udawali, że pracują
Banki
KNF wydał zgodę. Największy polski bank ma prezesa
Banki
Patryk Nowakowski: W Polsce jest olbrzymia konkurencja między bankami
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Banki
Jakie wyzwania stoją przed sektorem bankowym? Lista jest długa
Banki
Mariusz Łuczak: Hipoteka przez internet? To będzie możliwe