Rekordowe zyski banków w I kwartale 2023 r.

Większość banków raportuje najwyższy kwartalny zarobek w swojej historii, głównie dzięki wysokim dochodom z odsetek od kredytów. Ale jakoś wcale się tym głośno nie chwalą.

Publikacja: 12.05.2023 03:00

Rekordowe zyski banków w I kwartale 2023 r.

Foto: Adobe Stock

W czwartek swój raport finansowy za I kwartał 2023 r. opublikowały ING Bank Śląski oraz Bank Handlowy. W obu przypadkach wypracowane w tym okresie zyski okazały się nie dość, że znaczącą lepsze od oczekiwań rynkowych, to jeszcze rekordowo wysokie.

ING BSK zanotował ok. 909 mln kwartalnego wyniku netto (o 15 proc. więcej niż rok wcześniej), a Bank Handlowy – ok. 604 mln zł (o 114 proc. więcej).

Czytaj więcej

Całkiem niezły, rekordowy wynik ING Banku Śląskiego

W obu bankach główna przyczyna wyników lepszych, niż spodziewali się analitycy, jest raczej techniczna. O ile bowiem w IV kwartale dosyć konserwatywnie podchodzono do ryzyka pogorszenia się jakości portfela kredytowego ze względu na spowolnienie gospodarcze, o tyle w I kwartale te obawy nie zmaterializowały się aż tak mocno.

Ogólny zaś powód wysokich zarobków w porównaniu z poprzednim okresem jest wspólny dla całego sektora. W I kwartale 2023 r. stopy procentowe NBP wynosiły 6,75 proc. (a w ślad za tym odpowiednio wysokie było oprocentowanie kredytów i przychodów odsetkowych dla banków), podczas gdy w I kwartale 2022 r. stopy procentowe dopiero zaczynały rosnąć z 2,25 proc. w styczniu do 3,5 proc. w marcu. Z kolei wzrost oprocentowania depozytów, co powoduje wzrost kosztów odsetkowych, zaczął się dopiero od połowy 2022 r.

Efekt: w bankowych bilansach wyniki odsetkowe są naprawdę imponujące. Bank Handlowy odnotował w tym zakresie zarobki na poziomie 850 mln zł, czyli aż o 90 proc. wyższe niż w I kwartale 2022 r., ING BSK zaś – na poziomie 1860 mln zł (choć to wzrost tylko o 7 proc. w skali roku).

Czytaj więcej

Bank Handlowy z wynikiem lepszym od oczekiwań

Trzeba podkreślić, że podobnie rekordowo wysokie lub zbliżone do rekordów wyniki w I kwartale 2023 r. zaraportowała większość banków notowanych na giełdzie (wśród tych, które przedstawiły już takie dane, a do kompletu brakuje jedynie PKO BP). Wyjątkiem może być tu mBank, który boryka się wysokimi kosztami rosnącego ryzyka prawnego kredytów w CHF.

Jednocześnie nie słychać mocnego chełpienia się rekordami, ani też wielkiego optymizmu na przyszłość. Może to wynikać z kilku powodów. Po pierwsze, być może po prostu nie wypada „kłuć” w oczy wyśrubowanymi wyniki w sytuacji, gdy klienci indywidualni, w tym głównie kredytobiorcy, muszą zmagać się z wysokimi kosztami pożyczania.

Po drugie, im sytuacja banków lepsza, tym większe tzw. ryzyko polityczne, że na sektor zostaną nałożone jakieś dodatkowe obciążenia. Tak przecież było w minionym roku. Gdy w pierwszych miesiącach roku banki zaczęły zarabiać na rosnących stopach procentowych, rząd szybko wymyślił program wsparcia dla gospodarstw domowych w postaci wakacji kredytowych, a których koszty poniosły instytucje finansowe.

Tymczasem tak naprawdę sytuacja sektora wcale nie jest różowa. Ze względu na różne zawirowania, szok pandemiczny, wojnę, kryzys inflacyjny, narastający problem frankowy itp., kapitały własne banków zaczęły spadać. I na koniec 2022 r. były niższe niż na początku 2020 r. w niemal wszystkich największych podmiotach w Polsce.

– Rzeczywiście banki notują wysokie zyski, ale proszę pamiętać, że to odbicie po bardzo chudych latach – komentuje jeden z analityków. – To, co dziś zarobią, w zasadzie pójdzie na pokrycie strat poprzednich. Poza tym, sądząc po wypowiedziach polityków i prezesa NBP, stopy procentowe wkrótce zaczną spadać. Obecne więc dobre wyniki nie są trwałe.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Banki
Masowa ucieczka pracowników z Credit Suisse
Banki
Ile zarobią w tym roku akcjonariusze banków na dywidendach
Banki
Pierwsze kredyty oparte na WIRON już od czerwca
Banki
Tani kredyt w ofercie już od lipca
Banki
Credit Suisse zapłaci 926 mln dol. odszkodowania byłemu premierowi Gruzji