Nominowany kandydat musi m.in. pochodzić z kraju członkowskiego EBOiR, mieć właściwe kwalifikacje i doświadczenie do pełnienia tej funkcji oraz – w przypadku wyboru – przestrzegać obowiązującego w banku kodeksu postępowania (Code of Conduct). Nominowani kandydaci będą poproszeni o przedstawienie w formie pisemnej swojej wizji banku (do 11 kwietnia 2016 r.), a do 10 maja 2016 r. Rada Gubernatorów przeprowadzi rozmowy z kandydatami. Wybór ma nastąpić 11 maja br.
Kadencja Belki na stanowisku szefa NBP wygasa w czerwcu br. W zeszłym tygodniu polski wiceminister finansów Leszek Skiba złożył, jako przedstawiciel Polski w Radzie Gubernatorów EBOR, podpis pod kandydaturą Belki, co oznacza oficjalne zgłoszenie prezesa NBP.
Jego kontrkandydatem będzie z pewnością, kierujący EBOiR od 2012 roku Suma Chakrabarti, który aktywnie zabiega o kolejną kadencję. Według agencji Reutera Chakrabartiemu, który wcześniej był wysokim urzędnikiem w brytyjskim Ministerstwie Sprawiedliwości, oprócz poparcia Wielkiej Brytanii udało się zdobyć także głos Francji, a list w tej sprawie przesłało już do EBOiR-u francuskie ministerstwo finansów.
Jednak według Skiby pomysł zgłoszenia Belki na szefa EBOiR w 25-lecie jego powstania pochodzi od Niemców, co wzmacnia jego kandydaturę.
Dodał, że we wspieraniu Belki aktywni są różni członkowie rządu, poza Ministerstwem Finansów, także m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki.