VeloBank jest podmiotem, który przejął zdrową część poddanego przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku w październiku 2022 r. Wówczas nowi właściciele, tj., Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz osiem największych banków komercyjnych, kierowanie VeloBankiem powierzyli Adamowi Marciniakowi. Objął on stanowisko wiceprezesa oraz p.o. (pełniącego obowiązki) prezesa.
Na piątkowym posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wyraziła zgodę na powołania Adama Marciniaka na stanowisko prezesa VeloBanku.
Czytaj więcej
Po upadłości Getin Banku w portfelu Skarbu Państwa przybył kolejny, dziewiąty już, bank komercyjny, a udział państwa w aktywach całego sektora wzrósł delikatnie do 47,8 proc. Zdaniem części ekspertów to za dużo.
Marciniak ma duże doświadczenie w bankowości. Pracował m.in. w Banku Pekao, Centralnym Domu Maklerskim Pekao, Inteligo Financial Services oraz PKO Banku Polskim (jako członek zarządu). Przed przejściem do VeloBanku był wiceprezesem ds. technologii i digitalizacji Grupy CCC.
Specjalizuje się w rozwoju cyfrowego biznesu, transformacji cyfrowej, nowych technologiach, poprawie efektywności procesów czy optymalizacji kosztów. Jak czytamy w jego cv na stronach VeloBanku, współtworzył takie rozwiązania jak BLIK, IKO, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa, ale też cyfrowa tożsamość w administracji, ogólnopolski system eRejestracji na szczepienia Covid oraz koncepcję Chmury Krajowej.