Reklama
Rozwiń

Nowe sankcje USA. Kremlowi zaczyna brakować waluty

USA ogłosiły dziś zakaz transakcji z Bankiem Rosji, Funduszem Narodowego Dobrobytu, rosyjskim ministerstwem skarbu funduszem inwestycji bezpośrednich. Bank Rosji ogłosił wstrzymanie interwencji na rynku walutowym. Przyczyny nie podano.

Publikacja: 28.02.2022 15:13

Nowe sankcje USA. Kremlowi zaczyna brakować waluty

Foto: Adobe Stock

„To posunięcie skutecznie unieruchamia wszelkie aktywa Centralnego Banku Rosji znajdujące się w Stanach Zjednoczonych lub w rękach osób ze Stanów Zjednoczonych, gdziekolwiek się znajdują” – czytamy w oświadczeniu Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA (OFAC)

Departament przypomniał, że 26 lutego sojusznicy USA zobowiązali się również do wprowadzenia restrykcyjnych środków, które uniemożliwią Bankowi Rosji wykorzystanie swoich międzynarodowych rezerw do osłabienia wpływu amerykańskich sankcji.

Czytaj więcej

Krach na rynku walutowym w Moskwie. Szokowa podwyżka stóp procentowych

Ponadto dekretem prezydenta USA Joe Bidena departament Skarbu nałożył sankcje na Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) i jego dyrektor generalny Kirill Dmitriev.

Sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała, że ​​środki te „znacząco ograniczą zdolność Rosji do wykorzystywania aktywów do finansowania działań destabilizujących”.

Ponadto, na polecenie  Joe Badena, sankcje zostały nałożone na szefa Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) Kiriłła Dmitriewa oraz na sam fundusz.

Transakcje związane z wydobyciem, przetwarzaniem i transportem nośników energii można realizować do 24 czerwca. Zostanie na to wydana odpowiednia generalna koncesja - poinformował Biały Dom.

Prezes Banku Rosji Elwira Nabiullina już ogłosiła, że bank centralny wstrzymuje interwencje walutowe na rynku krajowym. Prezes zapewnia, że wszyscy Rosjanie mają dostęp do swoich kont i ich oszczędnościom nic nie grozi.

Putin polecił bankom, by utrzymały wszystkie stawki kredytowe klientów na poziomie z umów. Nie ma mowy o żadnym ich podnoszeniu.

Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych
Banki
Szwajcaria wraca do ery „zerowych” stóp procentowych