Szykuje się zachęta dla banków godzących się z frankowiczami?

Banki zawierające porozumienia z klientami mającymi hipoteki frankowe być może odczują ulgę w postaci niższych wag ryzyka dotyczących tych kredytów.

Publikacja: 28.09.2021 18:22

Szykuje się zachęta dla banków godzących się z frankowiczami?

Foto: Bloomberg

Komitet Stabilności Finansowej dot. nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M) zdecydował o skierowaniu do Ministra Finansów i Komisji Nadzoru Finansowego rekomendacji dotyczącej czasowej zmiany wysokości wag ryzyka dla banków „aktywnie zaangażowanych” w proces dobrowolnych ugód z frankowiczami - poinformował dzisiaj KSF-M.

Przypomnijmy, że w styczniu 2017 r. KSF-M zarekomendował, aby podnieść wagi ryzyka na hipoteki frankowe do 150 proc. ze 100 proc. poprzednio (dla porównania złotowe hipoteki mają najczęściej 35-proc. wagę ryzyka). Wymóg ten wszedł w życie w grudniu 2017 r. i skutkował tym, że banki mające hipoteki frankowe musiały odkładać znacznie więcej kapitału na ten cel niż wcześniej (nie wpłynęło to w żaden sposób negatywnie na rachunek wyników sektora, obniżyło zaś rentowność ROE). Podwyżka wag ryzyka była wtedy ukłonem władz w stronę frankowiczów i miała skłonić banki do częstszego przewalutowania tych kredytów, lecz w żaden sposób nie przyczyniło się to do zawierania przez banki ugód (tych jest wciąż bardzo mało, robią to pojedyncze banki na niewielką skalę a motywem nie są wymogi kapitałowe, tylko rosnące ryzyko prawne).

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Banki
Kredyty frankowe przestają być obciążeniem dla mBanku
Banki
Pekao nie będzie składał oferty na zakup Santander BP
Banki
Dobre wyniki Santandera na początku 2025 r. Co mówi zarząd o sprzedaży banku?
Banki
Zmiana warty w ING Banku Śląskim. Kto zastąpi prezesa Bartkiewicza?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Banki
Santander Bank Polska jednak na sprzedaż. Kto i za ile chce go kupić