Reklama

SKOK przeciw decyzji prezydenta

Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe chcą zaskarżyć decyzję Bronisława Komorowskiego o wycofaniu większości zarzutów z Trybunału Konstytucyjnego

Publikacja: 12.03.2011 00:23

SKOK przeciw decyzji prezydenta

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman Piotr Wittman

„Ze zdumieniem przyjęliśmy informację o wycofaniu części zarzutów dotyczących ustawy o SKOK z Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent RP stworzył ryzyko zaistnienia w systemie prawnym przepisów sprzecznych z normami konstytucyjnymi. Nie istnieją żadne uzasadnione powody do gwałtownej ingerencji w sposób funkcjonowania SKOK" – napisała Kasa Krajowa SKOK w wysłanym oświadczeniu.

Rzecznik Andrzej Dunajski dodaje, że kasy znakomicie dają sobie radę w aktualnej sytuacji rynkowej. Według Kasy Krajowej zagrożeniem dla ich stabilnego funkcjonowania może być wprowadzenie „sprzecznych z konstytucją, motywowanych politycznie, uchwalonych pod wpływem lobby konkurencyjnych instytucji finansowych" przepisów ustawy. „Krajowa SKOK będzie dążyć do poddania weryfikacji przez Trybunał Konstytucyjny wycofanych przez prezydenta Bronisława Komorowskiego przepisów ustawy o SKOK skierowanych tam przez śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego" – napisano w oświadczeniu. Rzecznik Kasy Krajowej nie wyjaśnił jednak, w jaki sposób ma być zaskarżona decyzja prezydenta.

– Będziemy używali wszystkich możliwych kroków prawnych – powiedział jedynie „Rz" Dunajski. O objęcie kas nadzorem zabiega nie tylko Komisja Nadzoru Finansowego, ale także instytucje europejskie.

– Na tym etapie ważne jest rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego. Dla stabilności systemu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych istotny jest jednak nie tylko publiczny nadzór, ale też objęcie depozytów państwowym systemem gwarantowania i dostęp do ewentualnego wsparcia płynnościowego z banku centralnego – powiedziała Marta Chmielewska-Racławska z biura prasowego Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

W lutym swoje stanowisko w tej sprawie wydał Europejski Bank Centralny, który stwierdził, że dobrze by było, gdyby zmiany prawne dotyczące regulacji i nadzoru SKOK weszły w życie tak szybko, jak to możliwe.

Reklama
Reklama

Według EBC kluczowymi elementami w tym zakresie są poddanie SKOK wymogom nadzorczym na poziomie, który ma zastosowanie do instytucji kredytowych, oraz nałożenie obowiązku utrzymywania przez SKOK rezerwy, jak również zwiększenie pewności prawnej i przejrzystości działalności operacyjnej kas.

SKOK obsługują ponad 2,1 mln osób. Ulokowane w nich depozyty przekraczają 12,5 mld zł. Do tej pory nie podlegają żadnemu zewnętrznemu nadzorowi.

 

Banki
Szefowa Banku Rosji pod sąd. Jest wniosek do Trybunału w Hadze
Banki
BGK udzielił kredytu na przebudowę i modernizację hotelu w centrum… Rzymu
Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Reklama
Reklama