- Uprzejmie informuję, że termin posiedzenia niejawnego w sprawie III CZP 11/21 wyznaczony na 11 maja 2021 r. jest aktualny. Posiedzenie zaplanowane jest na godz. 10:00 – informuje Martyna Łuczak z zespołu prasowego Sądu Najwyższego. Nie uzyskaliśmy jednak odpowiedzi na pytanie, czy na pewno uchwała zostanie jutro podjęta.
Pierwotnie posiedzenie Izby Cywilnej było zaplanowane na 23 marca. Jednak wtedy przełożono je i jako powód wskazano chorobę pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej. Nowy termin wyznaczono na 13 kwietnia, ale i wtedy nie doszło do publikacji wyroku, co miało być spowodowane wzbierającą trzecią falą pandemii i oczekiwaniem na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polskiej sprawie frankowej (zostało opublikowane 29 kwietnia).
Pojawiały się opinie, że i tym razem termin zostanie przesunięty. Jednym z powodów może być fakt, że wśród blisko 30 sędziów Izby Cywilnej są tzw. nowi sędziowie Sądu Najwyższego, których legalność jest kwestionowana w związku zamieszaniem wokół Krajowej Rady Sądownictwa. To może powodować nie tylko konflikt między starymi i nowymi sędziami, ale też może dać podstawę do kwestionowania legalności uchwały przez stronę, dla której wyrok byłby niekorzystny. Pojawiały się także głosy, że posiedzenie może zostać przełożone na lipiec i później, ale już w siedmioosobowym składzie.
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego przedstawiła sześć zagadnień prawnych, które rozstrzygnąć ma Izba Cywilna:
1. Czy w razie uznania, że postanowienie umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego odnoszące się do sposobu określania kursu waluty obcej stanowi niedozwolone postanowienie umowne i nie wiąże konsumenta, możliwe jest przyjęcie, że miejsce tego postanowienia zajmuje inny sposób określenia kursu waluty obcej wynikający z przepisów prawa lub zwyczajów?