NBP uważa, że mimo nieprzystąpienia organizacji MasterCard do porozumienia dotyczącego obniżki interchange nadal możliwy jest kompromis w tej sprawie.
Alternatywnym sposobem jego osiągnięcia jest podjęcie jednostronnych decyzji o obniżkach przez organizacje kartowe, zgodnych z programem, oraz złożenie oświadczeń przez pozostałe główne strony systemów kartowych, tj. wydawców kart płatniczych, agentów rozliczeniowych i akceptantów .
Pod warunkiem że wydawcy kart płatniczych w złożonych oświadczeniach o przystąpieniu do realizacji programu równocześnie zobowiążą się do: wydawania od stycznia 2013 r. nowych kart dla klientów indywidualnych jedynie z obniżonymi stawkami interchange, a w stosunku do kart wydanych wcześniej , dla których stawki interchange byłyby wyższe niż określone w programie wycofanie ich 31 grudnia 2012 r., o ile to możliwe, lub niepobieranie po tym terminie od nich wyższych stawek opłat interchange.
Warunkiem kompromisu w tej formie jest złożenie oświadczeń łącznie przez - banki i innych wydawców kart płatniczych posiadających łącznie co najmniej 90 procentowy udział w rynku kart płatniczych w Polsce i taki sam udział rynkowy . agentów rozliczeniowych oraz w imieniu akceptantów – przez wszystkie sześć organizacji reprezentujących akceptantów, uczestniczących w pracach zespołu przy NBP ds. obniżek interchange.
Obecnie średnia stawka tych opłat w Polsce wynosi 1,5-1,6 proc. i jest dwukrotnie wyższa niż średnia w Unii Europejskiej. Zgodnie z propozycjami porozumienia opracowanego przez zespół pod kierownictwem NBP stawki mają spaść w pierwszym etapie do 1,1 -1,2 proc., a perspektywie 2017 roku do 0,7-0,8 proc.