Pierwsze sygnały odbicia w strefie euro powodują, że inwestorzy coraz częściej skupiają uwagę na danych dotyczących wzrostu, co ma przynieść korzyści sektorowi bankowemu w Europie Środkowo-Wschodniej – takie wnioski płyną z opublikowanego dziś raportu dotyczącego sektora bankowego w Europie Środkowo-Wschodniej, autorstwa Erste Group.
– Dostrzegamy przewagę o charakterze strukturalnym w przypadku Polski i Czech, która może przełożyć się na zwiększenie tempa wzrostu w 2014 roku i w kolejnych latach. Spadek kosztów ryzyka w połączeniu z coraz wyższymi przychodami, mającymi związek ze wzrostem wolumenu i z wyższą marżą odsetkową netto, oraz z bardziej uważną kontrolą kosztów może przyczynić się do wzrostu wyników finansowych od początku przyszłego roku – mówi Günter Hohberger, analityk ds. banków z regionu CEE w Erste Group.
Marże odsetkowe netto w przypadku niektórych polskich banków wzrosły nieznacznie mimo spadających stóp procentowych. Bankom udało się częściowo zrównoważyć negatywne skutki niskich stóp agresywną polityką marżową. Na podstawie lipcowych danych analitycy Erste prognozują, że wynik z tytułu odsetek osiągnął już najniższy poziom. W ocenie ekspertów, od tej pory będziemy obserwować wzrost w porównaniu z II kw. 2013 roku, wynikający z rosnących marż odsetkowych netto, oraz nieznaczny wzrost wartości udzielonych kredytów.
– W kontekście zacieśnienia polityki pieniężnej i wzrostu stóp procentowych prognozujemy, że zmiana stóp procentowych o 100 pkt. baz. spowodowałaby wzrost marży odsetkowej netto o ok. 30–40 pkt. baz., w przypadku PKO BP, 20–30 pkt. baz. w przypadku Pekao i BRE oraz ok. 10–20 pkt. baz. w przypadku BZ WBK – powiedziała Magdalena Komaracka, Dyrektor Departamentu Analiz w Erste Securities Polska.