Idea Bank jako pierwsza w Polsce instytucja finansowa chce na przełomie II i III kwartału zaoferować swoim klientom usługi w chmurze. – Idea Cloud wpisuje się w kierunek rozwoju sektora finansowego. W najbliższych trzech–pięciu latach innowacje w tym sektorze będą skoncentrowane na rozwiązaniach opartych na chmurze – mówi Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku.
Potrzeby biznesu
Kierowana przez Augustyniaka instytucja, która specjalizuje się w obsłudze mikroprzedsiębiorstw, pod koniec ub.r. przeprowadziła wśród swoich klientów badania na temat tzw. rozwiązań chmurowych. Pozwalają one na zdalny dostęp do oprogramowania i danych przez Internet. Jak wynika z badania, 53 proc. tego typu przedsiębiorców w Polsce już zetknęło się z pojęciem chmury. Z tej grupy aż 60 proc. przyznaje, że w różnej postaci wykorzystuje chmurę w swojej działalności.
– Firmy wskazują na korzyści wynikające z korzystania z takich narzędzi – uważa Dominik Fajbusiewicz, członek zarządu Idea Banku odpowiedzialny za projekt Idea Cloud.
Z badania wynika m.in., że aż 66 proc. ankietowanych podmiotów, które znają pojęcie chmury, uważa, że korzystanie z zewnętrznych narzędzi IT obniża koszty funkcjonowania firmy. Przeciwnego zdania jest tylko 9 proc. ankietowanych.
Fajbusiewicz zwraca uwagę, że dla mikrofirm, w których komputer właściciela jest często centralnym ośrodkiem dowodzenia firmą, umiejscowiona w chmurze bezpieczna platforma do zarządzania ma szczególną użyteczność. – Idea Cloud, zintegrowana z rachunkiem bankowym, będzie zawierała m.in. księgę przychodów i rozchodów, narzędzia transakcyjne i do zarządzania płatnościami. Będzie pozwalała też na wysyłanie deklaracji podatkowych. Wirtualny sejf umożliwi z kolei przechowywanie wszystkich ważnych dokumentów w postaci cyfrowej – wylicza Fajbusiewicz.