Połączenie kas odbywa się wyłącznie w oparciu o fundusze własne łączących się kas, bez wsparcia finansowego Kasy Krajowej oraz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Nadzór podał, że połączenie zapewni bezpieczeństwo zgromadzonych środków w łączących się kasach oraz ich dalszy stabilny rozwój.
SKOK Szopienice jest jedną z najlepiej zarządzanych kas i spełnia wszystkie kryteria które Komisja bierze pod uwagę przy ocenie zdolności do udziału w restrukturyzacji sektora. Kasa posiada zatwierdzony przez KNF statut dostosowany do przepisów ustawy, a także prawidłowo powołany zarząd i zatwierdzonego przez KNF prezesa.
Nadzór nie zgłaszał też zastrzeżeń do składanych przez tę Kasę sprawozdań dotyczących wyceny aktywów. Rozpatrując wniosek o połączenie, KNF wzięła pod uwagę spodziewane korzyści synergii, dotyczące możliwości efektywnego wykorzystania depozytów gromadzonych przez SKOK Dziedzice w rozwój akcji kredytowej połączonej jednostki, wynikające z poszerzenie grona klientów, poszerzenia oferty SKOK Szopienice, jako kasy przejmującej, o produkty oferowane przez SKOK Dziedzice, w tym nowoczesne kanały obsługi - karty płatnicze, wypłaty z bankomatów oraz usługi bankowości elektronicznej, a także zwiększenia konkurencyjności połączonej kasy na rynku lokalnym.
- To czyni planowane przez kasy przedsięwzięcie bezpiecznym i ekonomicznie uzasadnionym – podkreśla KNF w komunikacie. Decyzja w sprawie zgody na połączenie była jednogłośna.