– Choć takiego tempa nie da się utrzymać do końca roku, to spodziewamy się około 5-proc. wzrostu wyniku finansowego netto – przewidują eksperci PwC.
Ożywienie w kredytach
Dotychczasowe wyniki sektora są rekordowo wysokie, pomimo nałożenia nowego „podatku" na banki – tzw. opłaty ostrożnościowej – oraz środowiska rekordowo niskich stóp procentowych, które nie wpływają najlepiej na rentowność banków. Wspierać wyniki będzie rosnąca akcja kredytowa. Rynek pożyczek konsumpcyjnych powrócił na ścieżkę wzrostu i bije rekordy nowej sprzedaży. Po dwóch słabszych latach, poprawia się sprzedaż kredytów hipotecznych. Rośnie też akcja kredytowa przedsiębiorstw.
Jednak w drugim półroczu banki działają w trudniejszych warunkach. Od 1 lipca została obniżona stawka interchange przy płatnościach kartowych, co wpłynie negatywnie na wynik drugiego półrocza (według szacunków PwC o około 0,5 mld zł).
Na to nakłada się trudna sytuacja międzynarodowa. I oczywiście bankowcy muszą się zmierzyć z dużym wyzwaniem, jakim jest spadek stóp procentowych.
Mniejsze wpływy z kart
– Radykalna obniżka stóp z ubiegłego tygodnia wzmocniona zapewne dalszymi cięciami w najbliższym czasie, boleśnie uderzy w wynik odsetkowy branży. Wpłynie to przede wszystkim na banki posiadające duży portfel wysoko oprocentowanych kredytów detalicznych. Banki będą znowu potrzebowały czas na dostosowanie się do niższego poziomu stóp – mówi Piotr Czarnecki, prezes Raiffeisen Bank Polska.