Jego zdaniem jedyną służącą interesom tych banków formą zrzeszania się są - również wprowadzane przez nowelizację - tzw. systemy ochrony instytucjonalnej (IPS).
Jakubiak odpowiadał na pytania senatorów przy okazji rozpatrywania przez izbę nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych.
Ustawa wprowadza nowy system ochrony instytucjonalnej, w ramach którego będą mogły się zrzeszać banki spółdzielcze. Jest dostosowaniem polskiego prawa do unijnego rozporządzenia z 2013 r. (tzw. rozporządzenie CRR), nakładającego na banki nowego rodzaju normy ostrożnościowe. W celu wypełnienia tych norm banki mają tworzyć nowego rodzaju zrzeszenia.
Ustawa zakłada m.in., że banki spółdzielcze będą mogły zrzeszać się w systemach ochrony instytucjonalnej (IPS), w ramach których będą wzajemnie gwarantować swoje zobowiązania. IPS będą gwarantować dodatkowe mechanizmy monitorowania ryzyka i dawać bankom możliwość posiadania mniejszych tzw. "wag ryzyka" we własnych zasobach. Drugą wprowadzaną przez ustawę formą zrzeszania się banków spółdzielczych są tzw. zrzeszenia zintegrowane. Mają one nakładać na banki nieco mniejsze wymogi niż IPS. Nowe formy organizacyjne banków spółdzielczych mają być zatwierdzane przez KNF.
Właśnie zrzeszeń zintegrowanych dotyczą poprawki, o przyjęcie których zaapelowała do senatorów wiceminister finansów Izabela Leszczyna. Chodzi - jak mówiła - o zmianę terminu wygaszania dotychczasowego zrzeszenia po powstaniu zrzeszenia zintegrowanego: z zaproponowanych przez Sejm 36 miesięcy na 12 miesięcy, które wcześniej proponował rząd. Druga poprawka zakłada, że zrzeszenie zintegrowane nie będzie mogło powstać wokół banku objętego postępowaniem naprawczym.