fbTrack

Film

Oscary 2013 - zwycięzcy i nominowani

Oscary 2013
AFP
85. galę Oscarów w Teatrze Dolby w Los Angeles prowadził Seth MacFarlane, reżyser serialu animowanego "Family Guy" i "filmu "Ted"
Oscary - czytaj więcej
  Najwięcej nominacji mieli: Zobacz galerię zdjęć
"Lincoln" - 12 nominacji "Życie Pi" - 11 nominacji "Poradnik pozytywnego myślenia" - 8 nominacji "Nędznicy" - 7 nominacji "Operacja Argo" - 7 nominacji "Skyfall" - 5 nominacji "Miłość" - 5 nominacji "Django Unchained" - 5 nominacji   Najlepszy film   Zwycięzca  - "Operacja Argo" Nominowani "Miłość" "Życie Pi" "Operacja Argo" "Lincoln" "Bestie z południowych krain" "Poradnik pozytywnego myślenia" "Django" "Wróg numer jeden" "Les Misérables - Nędznicy"   Najlepszy aktor pierwszoplanowy   Zwycięzca  - Daniel Day-Lewis - "Lincoln"   Nominowani   Daniel Day-Lewis - "Lincoln" Denzel Washington - "Lot" Hugh Jackman - "Les Misérables - Nędznicy" Bradley Cooper - "Poradnik pozytywnego myślenia" Joaquin Phoenix - "Mistrz"   Najlepsza aktorka pierwszoplanowa Zwycięzca - Jennifer Lawrence   Nominowane:   Naomi Watts - "Niemożliwe" Jessica Chastain - "Gangster" Jennifer Lawrence - "Poradnik pozytywnego myślenia" Emmanuelle Riva - "Miłość" Quvenzhane Wallis - "Bestie z południowych krain"   Najlepszy aktor drugoplanowy   Zwycięzca - Christoph Waltz   Nominowani:   Christoph Waltz - "Django" Philip Seymour Hoffman "Mistrz" Robert de Niro - "Poradnik pozytywnego myślenia" Alan Arkin - "Operacja Argo" Tommy Lee Jones - "Lincoln"   Najlepsza aktorka drugoplanowa   Zwycięzca - Anne Hathaway - "Nędznicy"   Nominowane:   Sally Field - "Lincoln" Anne Hathaway - "Nędznicy" Jacki Weaver - "Poradnik pozytywnego myślenia" Helen Hunt - "Sesje" Amy Adams - "Mistrz"   Najlepszy długometrażowy film animowany   Zwycięzca - "Merida Waleczna" - Mark Andrews i Brenda Chapman
Nominowani:
"Merida Waleczna" - Mark Andrews i Brenda Chapman "Frankenweenie" - Tim Burton "ParaNorman" - Sam Fell and Chris Butler "The Pirates!" - Band of Misfits Peter Lord

"Wreck-It" - Ralph Rich Moore   Najlepsze Zdjęcia   Zwycięzca -  Claudio Miranda - "Życie Pi" Nominowani: "Anna Karenina" - Seamus McGarvey

"Django" - Robert Richardson

"Życie Pi" - Claudio Miranda

"Lincoln" - Janusz Kamiński

"Skyfall" - Roger Deakins   Najlepsza scenografia   Zwycięzcy Rick Carter i Jim Erickson - "Lincoln"   Nominowani: "Anna Karenina: - Sarah Greenwood; Katie Spencer

"The Hobbit: Niezwykła podróż" - Dan Hennah; Ra Vincent and Simon Bright

"Les Misérables" - Eve Stewart; Anna Lynch-Robinson

"Życie Pi" - David Gropman; Anna Pinnock

"Lincoln" - Rick Carter; Jim Erickson   Najlepsze kostiumy   Zwycięzca - "Anna Karenina" - Jacqueline Durran   Nominowani:   "Anna Karenina" - Jacqueline Durran

"Les Misérables" - Paco Delgado

"Lincoln" - Joanna Johnston

"Królewna Śnieżka" - Eiko Ishioka

"Królewna Śnieżka i Łowca" - Colleen Atwood   Najlepszy reżyser   Zwycięzca - Ang Lee - "Życie Pi"   Nominowani   David O. Russell - "Poradnik pozytywnego myślenia" Ang Lee - "Życie Pi" Steven Spielberg - "Lincoln" Michael Haneke - "Miłość" Benh Zeitlin - "Bestie z południowych krain"   Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny   Zwycięzca - "Sugar Man"   Nominowani:   "5 Broken Cameras" - Emad Burnat i Guy Davidi

"The Gatekeepers"

"How to Survive a Plague"

"The Invisible War"

"Sugar Man"

  Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny   Zwycięzcy - "Inocente"   Nominowani:   "Inocente"

"Kings Point" - Sari Gilman and Jedd Wider

"Mondays at Racine" - Cynthia Wade i Robin Honan

"Open Heart" - Kief Davidson i Cori Shepherd Stern

"Redemption"   Najlepszy montaż   Zwycięzca - "Operacja Argo" - William Goldenberg   Nominowani:   "Argo" - William Goldenberg

"Życie Pi" - Tim Squyres

"Lincoln" - Michael Kahn

"Poradnik pozytywnego myślenia" - ay Cassidy i Crispin Struthers

"Wróg numer jeden" - Dylan Tichenor i William Goldenberg

Najlepszy film nieanglojęzyczny   Zwycięzca - "Miłość" (Francja)   Nominowani:   "Miłość" (Francja) "No" (Chile) "Wiedźma wojny" (Kanada) "Kochanek królowej" (Dania) "Kon-Tiki" (Norwegia)   Najlepsza charakteryzacja   Zwycięzca - "Les Misérables - Nędznicy" - Lisa Westcott i Julie Dartnell   Nominowani:   "Hitchcock" - Howard Berger, Peter Montagna i Martin Samuel

"The Hobbit: Niezwykła podróż" - Peter Swords King, Rick Findlater i Tami Lane

"Les Misérables - Nędznicy" - Lisa Westcott i Julie Dartnell


Najlepsza muzyka oryginalna   Zwycięzca - "Życie Pi" - Mychael Danna   Nominowani:   "Anna Karenina" - Dario Marianelli

"Operacja Argo" - Alexandre Desplat

"Życie Pi" - Mychael Danna

"Lincoln" - John Williams

"Skyfall" - Thomas Newman

Najlepsza piosenka   Zwycięzca - Adele "Skyfall"   Nominowani:   "Before My Time" z Chasing Ice - muzyka i słowa J. Ralph More

"Everybody Needs A Best Friend" z "Ted" - muzyka - Walter Murphy; słowa - Seth MacFarlane

"Pi's Lullaby" "Życia Pi" - muzyka - Mychael Danna; słowa - Bombay Jayashri

"Skyfall" ze "Skyfall - muzyka i słowa - Adele Adkins i Paul Epworth

"Suddenly" z "Les Misérables" - muzyka - Claude-Michel Schönberg; słowa - Herbert Kretzmer i Alain Boublil   Najlepszy krótkometrażowy film aktorski   Zwycięzca - "Curfew" - Shawn Christensen   Nominowani:   "Asad" - Bryan Buckley i Mino Jarjoura

"Buzkashi Boys" - Sam French and Ariel Nasr

"Curfew" - Shawn Christensen

"Death of a Shadow (Dood van een Schaduw) - Tom Van Avermaet i Ellen De Waele

"Henry" - Yan England


Najlepszy krótkometrażowy film animowany Zwycięzca - "Paperman" - John Kahrs   Nominowani: "Adam i pies" - Minkyu Lee More

"Fresh Guacamole" - PES

"Head over Heels" - Timothy Reckart i Fodhla Cronin O'Reilly

"Maggie Simpson in The Longest Daycare" - David Silverman

"Paperman" - John Kahrs   Najlepszy dźwięk   Zwycięzca - "Les Misérables" - Andy Nelson, Mark Paterson i Simon Hayes   Nominowani:   "Operacja Argo" - John Reitz, Gregg Rudloff i Jose Antonio Garcia

"Les Misérables" - Andy Nelson, Mark Paterson i Simon Hayes

"Życie Pi" - Ron Bartlett, D.M. Hemphill i Drew Kunin

"Lincoln" - Andy Nelson, Gary Rydstrom i Ronald Judkins

"Skyfall" - Scott Millan, Greg P. Russell i Stuart Wilson   Najlepszy montaż dźwięku   Zwycięzcy - "Wróg publiczny numer jeden" - Paul N.J. Ottosson i "Skyfall" - Per Hallberg and Karen Baker Landers   Nominowani:   "Operacja Argo Erik" - Aadahl i Ethan Van der Ryn

"Django" - Wylie Stateman

"Życie Pi" - Eugene Gearty i Philip Stockton

"Skyfall" - Per Hallberg and Karen Baker Landers

"Wróg publiczny numer jeden" - Paul N.J. Ottosson   Najlepsze efekty specjalne   Zwycięzca - "Życie Pi" - Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer i Donald R. Elliott   Nominowani:   "Hobbit: Niezwykła podróż" - Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton i R. Christopher White

"Życie Pi" - Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer i Donald R. Elliott

"Marvel's The Avengers" - Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams i Dan Sudick

"Prometeusz" - Richard Stammers, Trevor Wood, Charley Henley i Martin Hill

"Królewna Śnieżka i Łowca" - Cedric Nicolas-Troyan, Philip Brennan, Neil Corbould and Michael Dawson   Najlepszy scenariusz adaptowany   Zwycięzca - "Operacja Argo"   Nominowani:   "Bestie z południowych krain" "Operacja Argo" "Lincoln" "Poradnik pozytywnego myślenia" "Życie Pi"

Najlepszy scenariusz oryginalny   Zwycięzca - "Django"   Nominowani:   "Lot" "Wróg numer jeden" "Django" "Miłość" "Kochankowie z księżyca. Moonrise Kingdom"

Zobacz zwiastuny filmów, które otrzymały najwięcej nominacji do tegorocznego Oscara

Zwiastun filmu "Lincoln" Zwiastun filmu "Życie Pi" Zwiastun filmu "Poradnik pozytywnego myślenia" Zwiastun filmu "Nędznicy" Zwiastun filmu "Operacja Argo" Zwiastun filmu "Skyfall" Zwiastun filmu "Miłość" Zwiastun filmu "Django Unchained"
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL