fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Etyka i reklama

Mniej ograniczeń w szyldach kancelarii radców prawnych

Znikają ograniczenia dotyczące rozmiarów i kolorów szyldów informujących o kancelarii radcy prawnego.
Krajowa Rada Radców Prawnych przyjęła nową uchwałę w sprawie tablic informacyjnych kancelarii radcowskich.
– Zalecamy w niej zamieszczenie na tablicy logo Krajowej Izby Radców Prawnych – podkreśla Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. – Oznacza ono nie tylko przynależność do największego samorządu prawniczego w Polsce, bo jest to również niezwykle ważna informacja dla klientów wskazująca, że prawnik pracujący w kancelarii to profesjonalny radca prawny, przedstawiciel zawodu zaufania publicznego, którego obowiązują tak ważne zasady jak etyka i tajemnica zawodowa – dodaje prezes Bobrowicz.
Przepis uchwały dotyczący logo samorządu ma charakter zalecenia, a nie nakazu. Ci radcy, którzy będą zainteresowani umieszczeniem go na swoich tablicach, będą mogli zwrócić się o pomoc do swoich izb, będzie ono także do pobrania za pomocą stron internetowych. Izby zostaną zobowiązane do udostępniania materiałów zainteresowanym członkom samorządu. Znikają za to przepisy dotyczące rozmiarów tablic i kolorów liter oraz tła.
W dotychczasowej wersji uchwały, jeszcze z 1999 r., było bowiem ściśle określone, że tablica powinna mieć wymiary nie większe niż 70 cm podstawy i 40 cm wysokości, z treścią podaną białymi literami na niebieskim tle. W praktyce jednak przepis nie był stosowany przez wielu radców. Teraz ograniczenie to ostatecznie znika.
Na tablicy powinny się natomiast znaleźć obowiązkowo dane dotyczące nazwy kancelarii. Jeśli radca prowadzi ją sam, powinien umieścić na szyldzie sformułowanie: kancelaria radcy prawnego wraz z imieniem i nazwiskiem.
Jeśli zaś kancelaria jest prowadzona w formie spółki cywilnej, na tablicy powinna się znaleźć informacja o zawodach wspólników. Radca prawny  musi  być wymieniony na szyldzie obowiązkowo. Podobnie będzie, jeśli kancelaria działa  jako spółka prawa handlowego. Na tablicy powinny zostać wskazane zawody, jakie w jej ramach wykonują wspólnicy. Jeśli jest wśród nich radca prawny, to taka informacja  także powinna się znaleźć na tablicy obowiązkowo.
Tak jak w poprzedniej  uchwale, dopuszczalne jest umieszczenie na szyldzie dodatkowych informacji: imion i nazwisk wspólników, danych o ich tytułach i stopniach naukowych w zakresie nauk prawnych czy też danych teleadresowych.
Uchwała wchodzi w życie od 1 stycznia 2013 r. Radcy, których tablice nie spełniają określonych w uchwale wymagań, mają rok na dostosowanie ich do nowych przepisów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA