fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Pracodawcy RP o programach rehabilitacji

Fotorzepa, Robert Gardziński
Eksperci organizacji krytycznie wypowiadają się o organizacji programów mających pomóc osobom niepełnosprawnym w rehabilitacji społecznej i zawodowej
Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę dotyczącą skuteczności pomocy, jakiej państwo udziela osobom niepełnosprawnym w rehabilitacji społecznej i zawodowej. Okazuje się, że zbadane formy wsparcia nie przynoszą założonych efektów.
Zdaniem Pracodawców RP, do marnotrawienia znacznych środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji osób Niepełnosprawnych (PFRON) prowadzą organizacyjny chaos, brak wykwalifikowanej kadry oraz indywidualnej oceny postępów beneficjentów pomocy.
NIK objął kontrolą turnusy rehabilitacyjne w woj. kujawsko-pomorskim i warsztaty terapii zajęciowej w woj. wielkopolskim. Celem tych pierwszych powinny być rehabilitacja i kształtowanie umiejętności społecznych. Z badania wynika, że niemal nie różniły się one od zwykłych turnusów sanatoryjnych czy wypoczynkowych.
Natomiast warsztaty terapii zajęciowej powinny przygotowywać osoby niepełnosprawne do pracy zawodowej. Tymczasem zebrane przez NIK dane wskazują, że w latach 2010–2012 spośród 300 uczestników terapii zajęciowych w woj. wielkopolskim zaledwie 7 osób znalazło zatrudnienie. Co stanowi efektywność rzędu 2 proc.
Jak argumentują eksperci Pracodawców RP, w takich przypadkach może dochodzić do utrwalania bierności zawodowej beneficjentów wsparcia, ponieważ turnusy stają się dla nich po prostu przyjemną formą spędzania wolnego czasu. Ich zdaniem elementy rehabilitacji i przygotowania do zatrudnienia, zamiast dominować w programach warsztatów, są tylko marginalnym dodatkiem.
Eksperci wytykają niedociągnięcia programów rehabilitacyjnych. - Udział w turnusach i terapiach brały niejednokrotnie osoby, które nie powinny być na nie w ogóle zakwalifikowane, ponieważ albo nie potrzebują rehabilitacji, ale leczenia i wypoczynku, albo z góry wiadomo, że stan zdrowia nie pozwala tym osobom na podjęcie pracy. Rażące nieprawidłowości stwierdzono również w obszarze ochrony danych osobowych uczestników warsztatów - czytamy w opinii Pracodawców RP.
Podkreślają, że zasygnalizowanie przez NIK skali problemu powinno skłonić Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej do zmiany przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w takim zakresie, w jakim dotyczą one różnych form rehabilitacji oraz ich skutecznego nadzoru. – Z pewnością warto rozważyć, tak jak sugeruje we wnioskach pokontrolnych NIK, zwiększenie uprawnień rad programowych warsztatów, aby mogły one na bieżąco i skutecznie wpływać na prawidłowość przebiegu rekrutacji uczestników oraz ich kwalifikowania na terapię - podsumowują Pracodawcy RP.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA