fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sieci opinii

Marek Jurek: Rezygnacja z własnej waluty to bardzo groźna decyzja

W Sieci Opinii
W tym samym czasie, kiedy w Brukseli rozpoczął się szczyt UE, Prawica RP zaapelowała do premiera Donalda Tuska, by wycofał się z zamiaru wprowadzenia Polski do strefy euro
Marek Jurek przedstawia swoje argumenty w wywiadzie dla stefczyk.info.
Tu chodzi o naszą przyszłość. Tej kwestii nie mogą rozstrzygać względy doraźne. To, czy będziemy mieli własną walutę narodową, rozstrzygnie o konkurencyjności naszej gospodarki i poziomie życia w Polsce. To jest wybór zupełnie strategiczny. Oczywiście można się zastanawiać, czy obecny rzad jest jeszcze zdolny do zmiany polityki. Bo wszystko wskazuje na to, że zmiana polityki państwa jest możliwa tylko w warunkach zmiany rządu.
(...) Euro okazało się kompletną utopią w Europie. Do euro włączono kraje, które nie stanowią optymalnego obszaru walutowego. Efektem tego jest obecny kryzys. Dodatkowo to pokazuje jak bardzo polityka rządu Tuska była oderwana od rzeczywistości.
Zapytany, co stanie się w Polsce, gdy rząd nie zmieni swojej polityki, Marek Jurek odpowiada:
Wejście do strefy euro oznacza radykalne spowolnienie rozwoju dla naszej gospodarki. Rezygnacja z własnej waluty to jest osłabienie polskiego eksportu i obniżenie poziomu życia polskich rodzin. To decyzja bardzo groźna. A zarazem jest to wejście w wir kryzysu europejskiego, wobec którego my powinniśmy zachowywać dzisiaj dużą rezerwę.
Życzymy wszystkim krajom ze strefy euro jak najszybszego rozwiązania ich, ale to nie są nasze problemy. Ważne jest też to, żebyśmy wiedzieli, że zmiana zasad działania unii walutowej tak naprawdę zwalnia Polskę ze wszelkich zobowiązań w tym zakresie. Dlatego, że zmiana warunków umowy unieważnia umowę.
Źródło: ROL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA