fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Warmia: Rebelia kultury

www.rebeliakultury.pl
materiały prasowe
Województwo Warmińsko-Mazurskie jest chętnie odwiedzane przez turystów. Jeziora i lasy tworzą wymarzoną aurę do odpoczynku, ale też – do tworzenia. Projekt „Warmia: Rebelia Kultury" zakłada ukazanie Warmii jako miejsca niebanalnych wydarzeń artystycznych, które w swoich charakterze bardzo różni się od turystycznych Mazur
Z czym kojarzą się Mazury? Z naturą, to oczywiste. Niektórzy na hasło „Mazury" spontanicznie odpowiadają „Cud natury". Jest to w dużej mierze zasługa trzyletniej kampanii, prowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Mazury startowały w konkursie na 7 Nowych Cudów Natury. Do głosowania i promowania Mazur przyłączyli się politycy, biznesmeni i artyści, a także zwykli ludzie.  www.rebeliakultury.pl
W badaniu przeprowadzonym przez magazyn „Brief" marka Mazury okazała się bardziej podziwiana, niż Allegro, Apart, czy KGHM. Po trzech latach kampanii zauważono, że w potocznym rozumieniu Mazury to całe województwo Warmińsko-Mazurskie. Pojawił się pomysł, aby pokazać światu kolejne atuty, potencjał i możliwości tego regionu. Tym razem w centrum zainteresowania stanęła Warmia i jej kulturalne oblicze.
Manifest
Warmia to nie Mazury.
Warmia to nie tylko natura.
Warmia to przede wszystkim dziedzictwo kulturowe i wspólnota kulturowa.
To dumna kolebka kultury w tej części świata.
Nadszedł czas, owo dziedzictwo przywołać i inspirując się nim, odsłonić współczesne kulturowe oblicze Warmii. Przywrócić jej rangę i rolę kulturotwórczą. Wychodząc od odkrytej na nowo kulturowej tradycji, nadać nowy szlif wizerunkowi Warmii na zewnątrz.
(fragment Manifestu Warmii: Rebelii Kultury)
Rebelia na Warmii trwa od dawna. Pierwszym buntownikiem był Mikołaj Kopernik, który przez niemal połowę swojego życia był  kanonikiem kapituły warmińskiej we Fromborku. Jego teoria heliocentryzmu wywołała rewolucję w nauce. Współcześni mieszkańcy Warmii również planują rewolucję – ale tym razem na poziomie świadomości. Warmia z powodu położenia w sąsiedztwie Mazur utożsamiana jest głównie z rekreacją, tymczasowym wypoczynkiem na łonie natury.
Tymczasem teren ten poza turystyką ma do zaoferowania dużo niebanalnych wydarzeniach artystycznych, które charakteryzuje niszowość, nowoczesność i otwartość na dialog z publicznością. Kampania „Warmia: Rebelia Kultury" wydobywa potencjał tkwiący w lokalnych aktywistach i nadaje im wspólny mianownik. Spina jedną klamrą wydarzenia z różnych dziedzin sztuki: street art, muzyka jazzowa, design, czy literatura.
Do projektu zaproszono organizatorów wydarzeń wpisanych na stałe w kulturalny kalendarz Warmii, ale też przygotowano kilka specjalnych pokazów, m. in. „Rebelię w gotyku" – nowy projekt łączący muzykę, architekturę i performance. Przez 4 miesiące na Warmii odbędzie się 10 festiwali, 50 koncertów, 2000 godzin warsztatów, z udziałem 100 artystów z kilkunastu krajów.

Rebelia w tańcu – Burdąg

Marysia Stokłosa odnalazła na Warmii własną bazę taneczną. Rebelia w tym przypadku polega na odcięciu się od energii i tempa metropolii. Twórczyni Fundacji Burdąg uwierzyła w ten ryzykowny projekt, kiedy po raz pierwszy przyjechała do Burdąga z zaprzyjaźnionymi artystami, aby wspólnie nakręcić miniaturę filmową. To miejsce „na końcu świata", będące poza kontrolą jakiejkolwiek instytucji, okazało się uwalniać kreatywność. Z trzech rozpadających się budynków wiejskich powstał dom pracy twórczej, gdzie oprócz sali tanecznej znajdują się miejsca noclegowe.
Założono Fundację, której celem jest rozwój i popularyzacja sztuk performatywnych. Od początku Marysia Stokłosa zapraszała do współpracy zagranicznych twórców, aby zmniejszyć dystans między sceną tańca w Polsce i na świecie. – Europejska scena tańca jest wielokulturowa, tworzą ją absolwenci szkół artystycznych w Londynie, Amsterdamie, czy Barcelonie. Taniec nie ma języka, dlatego chciałam stworzyć miejsce wymiany doświadczeń między ludźmi różnej narodowości – mówi Marysia Stokłosa.
Burdąg stał się przestrzenią spotkań, artystycznej wymiany i dzielenia się wiedzą. Fundacja zajmuje się również produkcją, organizuje rezydencje artystyczne, wspiera eksperymenty i projekty edukacyjne w dziedzinie tańca współczesnego i performensu. Wkrótce rozpocznie się program edukacyjny „Sie tu tańczy", gdzie podczas kilkudniowych warsztatów powstaną krótkie formy, pokazane na koniec podczas wieczoru Otwartej Sceny Tańca w Olsztynie.

Rebelia w teatrze - Demoludy

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Demoludy odbywa się w Olsztynie od 2005 r. i jest wywrotowy w swojej formule – prezentuje teatry tylko z tych krajów, które po II wojnie światowej znalazły się w bloku sowieckim.
Punktem wyjścia przy tworzeniu festiwalu były pytania: czy te kraje dalej coś łączy? Czy tematy aktualne w Serbii, są zbieżne z tymi, poruszanymi w Polsce? Festiwal jest przeglądem nie tylko nurtów w teatrze, ale też problematyki podejmowanej przez artystów, którzy wciąż noszą w sobie ślady socjalizmu. – W 2009 r. odbyła się edycja postjugosłowiańska i po raz pierwszy na świecie, po wojnie kraje byłej Jugosławii spotkały się na jednym festiwalu. Ta wojna ciągle żyje między tymi ludźmi, w naszym klubie festiwalowym dochodziło do spięć między Serbami, a Bośniakami. Mimo to plonem festiwalu była współpraca teatrów Atelier 212 z Belgradu oraz Kamerni teatar 55 z Sarajewa i ta współpraca trwa do dziś – mówi Marcin Zawada, dyrektor artystyczny festiwalu.
Co roku festiwal ma inne hasło przewodnie. Tym razem będzie to kobiecość. Organizatorzy chcą poszukać odpowiedzi na pytanie: w jakim stopniu kultura, historia i społeczeństwo danego kraju „stygmatyzują" kobiecość, do jakiego stopnia ją określają. Jak się mówi o kobietach i co kobiety – reżyserki – mówią w swoich spektaklach? Festiwal nie nastawia się na masową publiczność. Zależy mu na wysublimowanym odbiorcy, który nie szuka taniej rozrywki w teatrze. W zeszłym roku wszystkie bilety na spektakle zostały wyprzedane, co świadczy o tym, że olsztyńska publiczność dojrzewa do odbioru niełatwej sztuki.
W październiku 2012 r. wśród prezentowanych na Demoludach spektakli znajdą się między innymi: „Prezydentki" węgierskiego Katona Józef Szinhaz, „Gry i zabawy" w wykonaniu rumuńskiego Teatrul Act, „Chaos" Teatru Narodowego z Litwy, jak również „Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim" Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha. Perełką pierwszego dnia będzie niewątpliwie koncert bułgarskich pieśniarek Eva Quartet w przestrzeni kościoła ewangelickiego na starówce.

Rebalia w muzyce – Dobremiastock Rebel Festival 2012

Dobremiastock Rebel Festival 2012 został stworzony z inicjatywy oddolnej pięć lat temu. Nastolatkowie, znudzeni brakiem ciekawych opcji kulturalnych, wzięli sprawy w swoje ręcę i zorganizowali darmowy festiwal z muzyką ska, reggae rock oraz hip hop. Festiwal  jest lokalną odpowiedzią na największy bezpłatny festiwal w kraju – Przystanek Woodstock. –Poprzez muzykę chcemy zachęcić młodych ludzi do samodzielnego myślenia i angażowanie się w sprawy społeczeństwa. Nurt dominujący w muzyce tego festiwali to reggae. Zależy nam, aby uczestnicy otworzyli się na pozywyny przekaz tej muzyki i szacunek do drugiego człowieka – mówi Mariusz Kwiatkowski.
Organizatorzy zapraszają gwiazdy, ale też oddają mikrofon amatorom, którzy stawiają pierwsze kroki na scenie muzycznej. W ten sposób rozgłos uzyskali tacy muzycy, jak Czaku, Damian Ukeje, czy Kamil Bednarek. W tym roku swoje zgłoszenie wysłało 175 zespołów. Komisja wytypowała sześć kapel, które zaprezentują się na 20 lipca. Na głównej scenie wystąpią min: Indios Bravos, Italian Scooters, Chilli, Dead on time, & INNI, Make Progress i Bubble Chaber.
Wybrane wydarzenia tworzące projekt „Warmia: Rebelia kultury"
Muzyka 6 lipca do 25 sierpnia - „Lidzbarskie Wieczory Jazzowe". Podczas wieczornych koncertów przy Wysokiej Bramie w Lidzbarku Warmińskim wystąpią m.in.: Ewa Bem & kwartet Andrzeja Jagodzińskiego, Kasia Rodowicz Trio, Retro Dunk, Atom Strong Quartet, Leszek Możdżer czy Siergiej Kriuczkov & Riverboat Jazz Ramblers.
W połowie lipca wystartuje „Dobremiastock Rebel Festival" wraz z „Ogólnopolskim Festiwalem Muzyki Alternatywnej". Na scenie zobaczymy min: Italian Scooters, Chilli, Dead on time, & INNI, Make Progress i Bubble Chaber.
Sierpień - „Rebelia Niskich Tonów", którego gwiazdami będą TM Stevens (USA), a także Pascal Mulen (Francja) czy Mieczysław Jurecki, znany przede wszystkim z „Budki Suflera". W ramach festiwalu odbędą się warsztaty muzyczne oraz minitargi sprzętu muzycznego. Więcej informacji już wkrótce.
Street art & performance
3 -13 lipca festiwal kultury ulicznej „BRUK Festival". To jedno ze sztandarowych wydarzeń kampanii „Warmia: Rebelia Kultury".Niezwykle ważną częścią festiwalu będą międzynarodowe zawody rozegrane aż w pięciu kategoriach – dj, beatbox, dancehall, taniec hip-hop oraz breakdance.
23-24 sierpnia – oryginalny Festiwal Improwizacji „Dzianie się".
3-8 września - „Festiwal Filozofii" – spotkanie poświęcone problemowi duchowej kondycji współczesnego człowieka
6, 13, 20 października - „Rebelia w gotyku" – nowy projekt łączący muzykę, architekturę i performance

Teatr & taniec

15-20 października - Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Demoludy", który swoją formułą już zainteresował artystów z Polski i zagranicy.
Cykl warsztatów teatralnych organizowanych przez olsztyńską „Otwartą Scenę Tańca",
Projekt „Nowy taniec" z udziałem Marysi Stokłosy – kierownik Domu Pracy Twórczej i Fundacji „Burdąg", na granicy Warmii i Mazur w Burdągu.

Film & kosmos

6-9 września – Space VJ Meeting Poland - międzynarodowe spotkania artystów sztuk wizualnych, miksujących wideo na żywo, Swój udział w festiwalu zapowiedzieli już artyści z Belgii, Węgier, Australii, Niemiec i Polski.
Wrzesień -„BlueBox" – Przegląd Scenografii Cyfrowej i Efektów Specjalnych.
27-28 września - „Nowe dźwięki w starym kinie" - przegląd kina niemego z muzyką na żywo
Festiwal „Filozofia Filmowo" – drugi festiwal filmu filozoficznego w Polsce. Festiwal będzie poświęcony życiu i twórczości dwóch wybitnych myślicieli, znanych i cenionych na świecie Leszkowi Kołakowskiemu i Slavojowi Žižkowi.

Design

23 października - „Warmia nju dizajn" Projekt ma na celu odkrycie warmińskiego wzornictwa dla młodych pokoleń i udowodnienie, że jest ono olbrzymim źródłem inspiracji i stanowić może doskonały materiał do tworzenia designerskiej sztuki współczesnej. 25 października - „Rebelia designu". Wystawa prac polskich designerów, spotkanie z przedstawicielami tej sztuki, a także wernisaż prac zgłoszonych do konkursu „Warmia: Rebelia Kultury".

Kampania społeczna – Rebelia czytania

Lipiec - wrzesień 2012 - głośne czytanie na scenach plenerowych imprez masowych, w tym koncertach i festiwalach. Głównym celem akcji jest pokazanie, że osoby publiczne, będące bohaterami masowej wyobraźni, spędzają wolne chwile nad książką i potrafią pokazać innym, że czytanie nie jest passé.
Wrzesień - październik 2012 - Czytanie na śniadanie - podczas tej akcji literatura znajdzie Cię tam, gdzie się tego wcale nie spodziewasz: w pracy, w sklepie, na szkolnej przerwie. Nie powiemy jak, z pewnością Cię to zaskoczy.
Sierpień - październik 2012 - A kto poczyta dorosłym? punktem wyjścia jest projekt Białego Teatru, zainspirowany dobrze znaną akcją „Cała Polska czyta dzieciom". Jeśli głośne czytanie ma tak pozytywny wpływ na rozwój dzieci, dorosłym na pewno nie zaszkodzi. W akcji wezmą udział nie tylko osoby profesjonalnie zajmujące się prezentacją tekstów literackich, tj. aktorzy, animatorzy, dziennikarze, nauczyciele, ale także wszyscy, którzy zechcą poczytać innym.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA