fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Kara dla prezesa za wyciek informacji

ROL
Piotr Aleksandrowicz
Piotr Rudzki
Japoński dom maklerski Nomura zmniejszy zarobki swego prezesa jako karę za serię skandali z wykorzystywaniem poufnych informacji giełdowych
Kierownictwo Nomura Holdings na nadzwyczajnym posiedzeniu przyznało,  że doszło do zaniedbań na szeroką skalę w ochronie poufnych informacji o klientach i postanowiło zmniejszyć  zarobki  szefów odpowiedzialnych za to oraz zamknąć na tydzień biuro  maklerskie.
Zarobki prezesa Kenichi Watanabe zostały zmniejszone o połowę przez 6 miesięcy za jego odpowiedzialność  za trzeci skandal z insider trading od czasu, gdy stanął na czele firmy maklerskiej 4 lata temu. Dwaj inni członkowie kierownictwa -  jeden odpowiedzialny za sprzedaż papierów podmiotom instytucjonalnym i drugi odpowiedzialny za przestrzeganie procedur - ustąpią ze stanowisk, bo  ustalono, że ich pracownicy informowali zawczasu klientów o planowanych trzech emisjach akcji, organizowanych przez Nomurę w 2010 r. Klienci wykorzystali te informacje do operacji na giełdzie.
Samorzutnie nałożone kary są wynikiem wewnętrznego  śledztwa prowadzonego pod nadzorem ekipy prawników z zewnątrz, które miało zakończyć się w  tym miesiącu.
- Przepraszam za naruszenie publicznego zaufania do krajowych rynków papierów wartościowych i za przysporzenie  kłopotów tak wielu zainteresowanym stronom – oświadczył Watanabe kłaniając się   nisko na początku konferencji  prasowej w centrali Nomury w  Tokio.

Duże straty w biznesie

Śledztwo było kosztowne dla Nomury. Niektórzy zarządzający kapitałem akcyjnym zaprzestali handlu z  tym domem, firma straciła też operacje lokowania na rynku nowych papierów, m.in. udział   w rządowej sprzedaży akcji Japan Tobacco o wartości 6 mld dolarów.
Na początku czerwca Nomura potwierdziła, że była  źródłem przecieków o planowanych emisjach akcji przez firmę energetyczną Inpex, Mizuho Financial Group i Tokyo Electric Power w 2010 r. We wszystkich trzech przypadkach informatorami byli pracownicy jej działu sprzedaży podmiotom instytucjonalnym.
W związku z tymi wykroczeniami Nomura ogłosiła przerwę w działalności tego działu przez tydzień, poczynając  od poniedziałku.
Nie wiadomo tylko, czy samorzutne nałożone kary przez Nomurę zadowala komisję kontroli i nadzoru giełdowego SESC, która prowadzi nadal  własne  śledztwo i może zalecić na początku lipca dodatkowe sankcje.
SESC wszczęła  w 2011 r. kompleksowe postępowanie wyjaśniające wobec wszystkich biur maklerskich  z  zamiarem wykorzenienia zjawiska insider trading przed ofertami publicznymi, co było od lat nagminnym procederem  w Japonii nie podlegającym kontroli.
Komisja wysłała do biur Nomury w Tokio w końcu kwietni ekipę  śledczych, bo miała dość początkowej niechęci tego maklera do przyznania się, ze  naruszanie procedur było zjawiskiem powszechnym.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA