fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biura podróży

Szkoła szkodzi biurom podróży

turystyka.rp.pl
Po dwóch tygodniach spadków, słupek sprzedaży wyjazdów wakacyjnych w biurach podróży ponownie wrócił nad kreskę. Długi rok szkolny zatrzymał jednak turystów w domach
Tygodniowy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, oparty na danych z systemu rezerwacyjnego MerlinX, a podsumowujący sprzedaż ofert biur podróży w 25 tygodniu (18 - 24 czerwca) roku przynosi znowu dobre wieści. Wzrost liczby rezerwacji - w stosunku do tego samego tygodnia rok temu - wyniósł 26,5 procent, a klientów - 26,7 procent.
Powrót klientów do biura podróży, jak sugeruje prezes PZOT Krzysztof Piątek, to efekt opadnięcia emocji związanych z mistrzostwami Europy w piłce nożnej, które skończyły się dla polskiej reprezentacji porażką.
W efekcie średnia w ostatnich czterech tygodniach była wyższa o 6,7 procent niż w tym samym okresie rok wcześniej.
Zwraca uwagę, że bardzo silnie wraca do łask turystów Grecja, która trzeci tydzień z rzędu wyprzedza (22,5 proc.) w sprzedaży Turcję (19,1 proc.). Na kolejnych miejscach w ostatnim tygodniu znalazły się Egipt (13,9 proc.), Hiszpania (12,8 proc.) i Bułgaria (6,6 proc.).
W ogólnej klasyfikacji udziału w całej sprzedaży „lata 2012" prowadzi jednak nadal Turcja (19,2 proc.), przed Grecją (18,5 proc.), Egiptem (16,6 proc.), Hiszpanią (13 proc.) i Bułgarią (7,1 proc.).
Statystyki PZOT pokazują także, że w 25 tygodniu tego roku wyjechało aż o 12 procent klientów biur podróży mniej niż rok temu. Był to jeden z najsłabszych tygodni w tym roku (najlepszy, wzrost o 116,4 procent, był tydzień z weekendem majowym). Krzysztof  Piątek kładzie to na karb wydłużenia roku szkolnego, który skończy się dopiero 29 czerwca. Szkoła zatrzymała ludzi w domach. W zeszłym roku wakacje rozpoczęły się już 24 czerwca.
Lepiej wygląda ogólna statystyka wyjazdów - od początku roku do 24 czerwca z biurami podróży wyjechało już o 13,5 procent więcej turystów niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Natomiast wszystkich rezerwacji w tym czasie było aż o 17,5 procent więcej.
Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA