fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Pogotowie strajkowe z Kartą nauczyciela w tle

ZNP (na zdjęciu szef związku Sławomir Broniarz) broni przywilejów nauczycielskich zapisanych w Karcie nauczyciela
Fotorzepa, Tomasz Jodłowski TJ Tomasz Jodłowski
Rusza bitwa o nauczycielskie przywileje. Samorządy przekonują posłów do zmian, ZNP grozi strajkiem
Rozgrywkę o przyszłość Karty nauczyciela poprzedza wojna nerwów. W przededniu rozmów o zmianach pedagogiczne związki zawodowe wzmacniają swoją pozycję negocjacyjną. Związek Nauczycielstwa Polskiego, strasząc posłów, przedstawia wynik przeprowadzonej wśród działaczy ankiety. Wynika z niej, że 96 proc. pracowników oświaty jest gotowych do akcji protestacyjnej w obronie swoich przywilejów. Politycy, którzy mają dzisiaj usiąść przy stole z samorządowcami i nauczycielskimi związkami, by rozmawiać o propozycjach tych pierwszych na zmiany w oświacie, pytają, poco ta demonstracja siły.
Spotkanie na temat zmian w Karcie będzie prowadzone pod  egidą Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego.  - Dziwię się reakcji ZNP, bo propozycje zmian w tej ustawie zawierają też postulaty, z którymi zgadzają się związkowcy  - mówi „Rz" Piotr Zgorzelski z PSL, szef komisji. Wskazuje, że dotyczy to m.in. kwestii urlopów na poratowanie zdrowia czy dodatku mieszkaniowego oraz wiejskiego. Jak dodaje, to będą pierwsze regulacje Karty, które dziś zostaną poddane pod dyskusję.
Reakcji związków dziwi się też Waldy Dzikowski z PO, wiceszef komisji.  - Zastanawiam się, czy nauczyciele, którzy chcą protestować, wiedzą, przeciwko czemu ten protest ma być zorganizowany. Przecież dopiero siadamy do rozmów  - mówi Dzikowski. Przypomina też, że przez ostatnie pięć lat pedagodzy byli jedyną grupą zawodową, która otrzymała znaczące podwyżki płac.  - Wtedy zależało nam na tym, by nauczyciele godnie zarabiali, teraz jest czas na to, by się zastanowić, jak pieniądze przeznaczone na edukację wydawać bardziej efektywnie - dodaje.
Autor samorządowych propozycji zmian w Karcie Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich jest jeszcze bardziej krytyczny.  - Działania ZNP to absolutny brak powagi i odpowiedzialności. Nasze zmiany mają prowadzić do tego, by można było dobrym nauczycielom płacić więcej, a tym samym podnieść jakość kształcenia w szkołach - podkreśla Porawski.
Co dokładnie zakłada projekt samorządowców? Przede wszystkim chcą, by Karta nauczyciela obejmowała tylko pedagogów pracujących przy  tablicach. Poza tym taka praca miałaby trwać dłużej. Nie jak teraz 18 godzin w tygodniu, lecz 20 godzin. Skrócone zostałyby też nauczycielskie urlopy  - z blisko 80 do52 dni roboczych.
Samorządy proponują też nową formułę awansu zawodowego: najwyższy stopień, tj. nauczyciela dyplomowanego, z którym wiąże się najwyższe uposażenie, będzie nadawany dopiero po 20 latach pracy (dziś jest to zwykle ok. 11 lat), w porozumieniu z samorządem i po wyrażeniu opinii rodziców.
Zgodnie z propozycjami samorządów nauczyciele nie otrzymywaliby dodatku mieszkaniowego i wiejskiego, a urlop na poratowanie zdrowia mogliby wziąć raz (teraz mogą trzy razy) w trakcie kariery, na czas roku szkolnego. Byłby on orzekany i finansowany przez ZUS.
ZNP w komunikacie informuje, że spośród 216 tys. nauczycieli popierających protest 81 tys. opowiada się za  ogólnopolską manifestacją w  Warszawie, 75 tys.  - za strajkiem ostrzegawczym, a 65 tys.  - za strajkiem ciągłym.
Ostatnie nauczycielskie strajki miały miejsce w latach 90. W lutym 1992 r. ZNP zorganizował jednodniowy strajk ostrzegawczy w szkołach w sprawie podwyżek płac. Domagano się waloryzacji płac, jednorazowego wypłacenia trzynastek oraz większych nakładów na edukację.
Kolejny strajk w 1993 r. zablokował pracę szkół w trakcie matur. Związkowcy domagali się podwyżek. Postulatów nie zrealizowano, bo prezydent Lech Wałęsa rozwiązał Sejm i ogłosił nowe wybory. W 1999 r. nauczyciele strajkowali przeciwko niskim nakładom na  oświatę oraz zmianom w Karcie. W 2007 r. pedagodzy organizowali pikiety i marsze protestacyjne przeciwko polityce ówczesnego szefa MEN Romana Giertycha.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA