fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Nowe oskarżenia dla Julii

Julia Tymoszenko w 2001 r., kiedy trwał proces przeciwko niej w tej samej sprawie co teraz – korporacji JESU
EAST NEWS
Proces przeciw Julii Tymoszenko odłożono do 10 lipca. Lista nowych zarzutów jest bardzo długa
Poniedziałkową sensacją stało się na Ukrainie opublikowanie przez pismo „Kommiersant Ukraina" szczegółów aktu oskarżenia. Wynika z nich, że kierowana przed kilkunastu laty przez Tymoszenko korporacja Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy (JESU) spowodowała straty dla Skarbu Państwa w wysokości ponad 30 milionów hrywien (według dzisiejszego kursu 12,6 mln zł), a sama była premier nie opłaciła podatków wielusettysięcznej wysokości.

Podatki najważniejsze

- Poza „Kommiersantem" nikt nie zna zarzutów stawianych pani Tymoszenko. Krążą pogłoski, iż rozmawiali z samym prokuratorem generalnym -  powiedziała „Rz" Iryna Sołonko, komentator znanego tygodnika „Korrespondent". Jej zdaniem sprawy podatkowe staną się głównym punktem oskarżenia. -  I dla Zachodu, dla którego niepłacenie podatków jest czymś karygodnym. I dla zwykłych ludzi, dla których fakt, że Tymoszenko wydawała tysiące dolarów na futra czy sukienki, będzie czymś absolutnie nie do przyjęcia -  dodaje.
Jak pisał „Kommiersant Ukraina", pragnący zachować anonimowość przedstawiciel Prokuratury Generalnej dowodził, że „uchylanie się od płacenia podatków może być głównym oskarżeniem, które zostanie zaakceptowane przez Zachód. Bo i Al Capone został skazany nie za to, że był gangsterem, a za niepłacenie podatków.

Cztery karty

Zarzuty wobec Tymoszenko dotyczą lat 1997 -  1999. Dostała wtedy cztery karty kredytowe firmy Somolli Enterprises Ltd. Wydała z nich łącznie ponad 900 tys. dol. I tak w styczniu 1995 r. w moskiewskim sklepie Pasaż Nina Ricci kupiła futro z norek za 3450 dol., a w maju 1996 r. w innym sklepie spodnie za 224 dol. Tylko dwie doby w najlepszych moskiewskich hotelach kosztowały aż 30 tys. dol. Lista wydatków jest bardzo długa i świadczy o tym, że Tymoszenko nie była bardzo oszczędna. Za pobrane z kart należące do firmy pieniądze nie opłaciła podatków, a pracownikiem Somolli Enterprises nie była.
Poważniejsze zarzuty dotyczą Jednolitych Systemów Energetycznych Ukrainy. JESU została założona w 1991 r. przez Julię Tymoszenko i jej męża Aleksandra (oraz jednego ze znajomych) pod nazwą Korporacja Ukraińska Benzyna; nową nazwę przyjęła w 1995 r. Tymoszenko była jej prezesem w latach 1995 -  1997. Wspierana przez ówczesnego premiera Pawło Łazarenkę (obecnie w więzieniu w USA, skazany za pranie brudnych pieniędzy) stała się niemal monopolistą na rynku gazem, ale po odejściu Łazarenki w 1997 r. została faktycznie wypchnięta z tego rynku, a JESU ukarana przez urząd skarbowy miliardowymi grzywnami. W latach 2001 -  2004 wszczęto kilka spraw przeciw pani Tymoszenko, na Ukrainie i w Rosji -  w 2005 r. zostały one zamknięte, a potem uległa likwidacji sama korporacja.

117 stron oskarżenia

„Kommiersant" informuje, że 117-stronicowy dokument, podpisany przez naczelnika Wydziału Śledczego SBU w obwodzie charkowskim, a zatwierdzony przez prokuratora obwodu Hennadija Tiurina, zarzuca kierownictwu korporacji nielegalne odzyskanie ponad 14 mln hrywien VAT, przejęcie 11,8 mln innych środków państwowych i nieopłacenie innych podatków VAT na kwotę 4,7 mln. Współwinnymi mają być były dyrektor generalny, teść pani Julii, Hennadij Tymoszenko (już nie żyje), była główna księgowa Antonina Bolura i kilka innych osób. Adwokat Julii Tymoszenko Serhij Własenko już oświadczył, że nie udowodniono żadnych jej związków z machinacjami podatkowymi JESU.

Nowa ekspertyza

W poniedziałek proces w Charkowie trwał bardzo krótko. Sąd polecił przeprowadzenie kolejnej ekspertyzy medycznej pani Julii i odroczył sprawę do 10 lipca. Obecni byli wysłannicy Parlamentu Europejskiego, b. prezydent RP Aleksander Kwaśniewski i były szef PE Pat Cox. Powiedzieli dziennikarzom, że do końca procesu nie będą się wypowiadać dla mediów. Z byłą premier rozmawiali w niedzielę.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA