fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Wątroba wyhodowana z komórek macierzystych

Wytwarzanie nowych organów w miejsce zniszczonych chorobą obiecują japońscy badacze
Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie manipulacji komórkami macierzystymi przedstawiono podczas konferencji w Yokohamie. Japończycy pochwalili się m.in. stworzeniem tkanki wątroby z ludzkich komórek macierzystych.
Technologia ta nie jest jeszcze gotowa do testów z udziałem ludzi – przyznaje Takanori Takebe kierujący zespołem badaczy. Na razie sprawdzono ją tylko na zwierzętach.
Najważniejszym osiągnięciem tego zespołu jest wyhodowanie wątroby z trzech różnych rodzajów komórek – hepatocytów (komórek wątroby) wyściełających ścianki naczyń krwionośnego oraz tkanki łącznej.
– Znalezienie odpowiedniej mieszanki tych komórek wymagało ponad roku pracy i setek prób – przyznaje Takebe.
Członkowie zespołu z Uniwersytetu Yokohamy pobrali komórki skóry od dorosłego człowieka. Następnie przeprogramowali je do stanu zbliżonego do komórek macierzystych dzięki specjalnie dobranym kąpielom w substancjach chemicznych. Po dziewięciu dniach komórki zaczęły się różnicować i dzielić. A po kolejnych dwóch powstała gotowa do pracy struktura o średnicy 5 mm wykonująca podstawowe funkcje wątroby. Po wszczepieniu jej laboratoryjnym myszom podjęła normalne funkcjonowanie. Naukowcy sprawdzili to, podając zwierzętom substancje, których myszy nie metabolizują, a radzi sobie z nimi ludzka wątroba.
Specjaliści z Centrum RIKEN w Kobe przedstawili natomiast rezultaty prac nad odtwarzaniem ludzkiej siatkówki oka. Udało im się cofnąć dorosłe komórki do fazy, w której mogą powstać komórki dające początek siatkówce. Badając je pod mikroskopem, naukowcy z zespołu Yoshiki Sasai zauważyli, że formują się z nich podstawowe struktury światłoczułe oka. Co najbardziej zaskakujące – działo się to bez jakiejkolwiek ingerencji ludzi.
W przyszłości hodowane w ten sposób komórki mogą umożliwić przywrócenie wzroku niewidomym ludziom. Testy na zwierzętach już trwają, prowadzi je pracownica Sasai – Masayo Takahashi. Na początek przeszczepiła komórki ślepym myszom. Wyniki eksperymentów nie są na razie znane. Jeszcze w tym roku podobnej terapii mają zostać poddane również bliższe człowiekowi małpy.
Naukowcom udało się podobnymi metodami wyhodować tchawicę, pęcherz moczowy czy fragment żyły wrotnej. Otrzymali je pacjenci, którym inne techniki nie pomogły.
livescience
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA