fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

Ostatnia szansa na drugie i kolejne darmowe studia

www.sxc.hu
Każdy, kto zostanie przyjęty na drugi kierunek studiów do końca września, będzie mógł go ukończyć bezpłatnie
Parlament Studentów RP uważa, że uczelnie mogą pobierać opłaty za studia stacjonarne na drugim kierunku tylko od osób przyjętych na nie w roku 2012/2013. Jak dowiedziała się „Rz", Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgodzi się z tym poglądem.
– Biorąc pod uwagę sygnalizowane wątpliwości prawne, rozważamy przychylenie się do interpretacji studentów – mówi Bartosz Loba, rzecznik ministerstwa. Pełne stanowisko resort przedstawi w najbliższych dniach.
MNiSW już po uchwaleniu nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym twierdziło, że studenci, którzy rozpoczną  drugi kierunek studiów 1 października 2012 r., będą musieli za niego zapłacić.
Piotr Müller, przewodniczący Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, wskazuje, że taka interpretacja była i jest nieuzasadniona. Zgodnie bowiem z art. 29 nowelizacji studenci przyjęci na studia przed dniem wejścia w życie ustawy, czyli przed 1 października 2011 r. oraz w roku akademickim 2011/2012 r., studiujący   na więcej niż jednym kierunku nie płacą za niego.
– Oznacza to, że student może się ubiegać o bezpłatne studia na drugim kierunku w trwającej właśnie rekrutacji zimowej oraz letniej, bo odbywają się  w roku akademickim 2011/2012 – podkreśla Müller.
Dominika Kita, przewodnicząca Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, precyzuje, że prawo do bezpłatnego studiowania na drugim kierunku studiów dotyczy tych, którzy zostali przyjęci na studia do końca  roku akademickiego 2011/2012. W większości uczelni skończy on się 30 września.
Pojawia się jednak pytanie, czy uczelnia, która rekrutację przeprowadzi w lipcu, decyzję o przyjęciu może wydać już po rozpoczęciu roku akademickiego. Resort nauki przypomina, że organy uczelni orzekające w sprawach rekrutacji powinny stosować kodeks postępowania administracyjnego. Zgodnie z nim sprawa powinna być załatwiona bez zbędnej zwłoki, a ta wymagająca wyjaśnienia nie później niż w ciągu miesiąca.
Osoby zatem, które będą uczestniczyć w rekrutacji w lipcu, powinny otrzymać decyzję o przyjęciu na studia najpóźniej pod koniec sierpnia. Może się jednak okazać, że po rekrutacji uzupełniającej, która często trwa do końca września, decyzja zostanie wydana już w roku akademickim 2012/2013. A wtedy trzeba się liczyć z koniecznością wniesienia opłat za drugi kierunek studiów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA