fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Psy nie lubią głośnych petard, więc uciekają

Ania Drozdowska z Woli jest właścicielką Bryłki, pięcioletniej suki rasy bouvier des flandres.
– Choć na co dzień nie jest strachliwa, to boi się sylwestrowych wystrzałów. Mieszkamy w centrum i jest tu bardzo głośno – opowiada Ania. Dodaje, że jej poprzedni pies tej samej rasy po nocnych wystrzałach przez 12 godzin nie chciał wychodzić na spacer, bo był tak wystraszony. Jak zmniejszyć stres pupila?
Weterynarz Magdalena Król mówi, że niezłą metodą jest podawanie leków uspokajających.
– Przepisujemy im np. sedalin zawierający acepromazynę, która uspokaja zwierzęta, ale środek ten trzeba zacząć podawać dwa, trzy dni przed sylwestrem – tłumaczy Magdalena Król.
Stanowczo odradza podawanie „ludzkich” lekarstw uspokajających psom czy kotom, bo zawierają one zupełnie inne proporcje środków aktywnych niż te dla zwierząt.
– Zestresowanemu pupilowi można dać ulubione przysmaki, co może go uspokoić, podobnie jak głaskanie czy poklepywanie – dodaje weterynarz.Radzi też, by w tę jedną noc nie zostawiać zwierząt na dworze, nawet jeśli na co dzień tam przebywają.
Zdarza się, że wystraszone zwierzaki uciekają właścicielom. Ich wyłapywaniem zajmuje się ekopatrol Straży Miejskiej. – Zwierzęta odwozimy do schroniska na Paluchu. Chyba że mają czipy, wówczas wracają do właściciela – mówi Piotr Mostowski, szef ekopatrolu.
Większość warszawskich czworonogów ciągle nie ma czipów, bo w czasie kilkumiesięcznej akcji bezpłatnego znakowania mikroprocesory wszczepiono niespełna 6 tysiącom psów (jest ich kilkadziesiąt tysięcy). – Ilość przywożonych do nas zwierząt w okolicach sylwestra jest o 30 – 40 proc. większa niż normalnie. Dlatego w Nowy Rok nie ma adopcji, lecz jedynie zwracamy zagubione zwierzęta – mówi Wanda Dejnarowicz ze schroniska na Paluchu.
Informacje o przywiezionych zwierzętach trafiają na stronę internetową Palucha. – Jeśli komuś zaginął pies, a nie ma go u nas, to też warto zadzwonić. Niektóre osoby po znalezieniu błąkającego się zwierzaka zatrzymują go u siebie, a nam przekazują informację na ten temat – tłumaczy Dejnarowicz.
[wyimek][b]W tę jedną noc nie powinno się zostawiać zwierząt samych[/b] [/wyimek]
[i]Ekopatrol straży 022 741 27 71 lub 986, schronisko na Paluchu tel. 022 846 02 36 lub 022 868 06 34, [link=http://www.paluch.org.pl]www.paluch.org.pl[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA