fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Świąteczny boom na gwiazdę w doniczkach

Rzeczpospolita
Ponad 2 mln doniczek poinsecji sprzedaje się w Polsce w okresie Bożego Narodzenia. Kwiat, popularnie zwany gwiazdą betlejemską, szybko stał się modną ozdobą domów, biur i restauracji.
- Dawniej sprzedawało się gwiazdę betlejemską jako kwiat cięty, dopiero od kilkunastu lat zapanowała moda na uprawy w doniczce – opowiada ogrodnik Marek Kozłowski. W listopadzie i grudniu dostarcza on na rynek hurtowy w Broniszach 60 tys. poinsecji.
Roślina pochodzi z Meksyku, ale ma też oryginalną polską nazwę: wilczomlecz piękny. Kwiat doskonale sprawdził się w naszych uprawach ogrodniczych. – Jeszcze dwa lata temu w kraju produkowano 1,5 mln sztuk poinsecji, ale dzięki modzie jest jej teraz o jedną czwartą więcej – ocenia dr Jacek Nowak z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Znanych jest około 100 odmian poinsecji. Najbardziej popularne są kwiaty czerwone. Ceny roślin uzależnione są od ich wielkości. Najmniejsze gwiazdy betlejemskie sprzedawane są na giełdzie w Broniszach w cenie 4,5 zł, a najbardziej okazałe kosztują 65 zł za doniczkę.
– Te najdroższe to już florystyczne dzieła sztuki. Kupowane są do dekoracji dużych salonów – mówi Małgorzata Skoczewska, rzeczniczka Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego Bronisze. Tylko 2 proc. sprzedawanych w Polsce gwiazd betlejemskich sprowadzanych jest z zagranicy – są to najczęściej najtańsze i najmniejsze kwiaty. – Sprzedaż zależy od pogody – gdy jest śnieg, wtedy idzie lepiej. W tym roku nie można narzekać – opowiada Marek Kozłowski. Ale dodaje, że sezon trwa tylko do świąt. Potem poinsecje wychodzą ze sklepowej mody. Dlatego rynek sprzedaży poinsecji oceniany na 20 mln zł stanowi tylko ułamek produkcji kwiaciarskiej. Dr Lidia Jabłońska z SGH szacuje wartość polskiego rynku kwiatów ciętych na 1,3 mld zł, a doniczkowych na 0,8 mld zł. – Do tego trzeba doliczyć chryzantemy w doniczkach, których sprzedaż przynosi co roku pół miliarda złotych – dodaje.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA