fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

Matura 2012: wybór przedmiotów maturalnych decyduje o możliwości podjęcia wymarzonych studiów

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Do 7 lutego można wybrać przedmioty zdawane na egzaminie. Nietrafna decyzja ogranicza możliwość podjęcia wymarzonych studiów. Na ten sam kierunek każda uczelnia może mieć inne wymagania
Jeszcze 29 dni mają tegoroczni maturzyści na ostateczny wybór przedmiotów i poziomu, na jakim będą je zdawali na maturze. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej w sprawie m.in. przeprowadzania egzaminów w szkołach publicznych (DzU nr 83 poz. 562 ze zm.) ostateczną pisemną deklarację o wyborze uczeń składa nie później niż 7 lutego roku szkolnego, w którym zamierza przystąpić do egzaminu.
– Po tym terminie nie ma możliwości dokonania zmian – wyjaśnia Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.
Wstępną deklarację uczniowie składają do końca września. Jest ona istotna jednak tylko dla dyrektora szkoły. Dla okręgowych oraz Centralnej Komisji Egzaminacyjnej liczą się te złożone do 7 lutego.
– Jeżeli jednak uczeń złożył wyłącznie wstępną deklarację, to 8 lutego stanie się ona ostateczna – dodaje Roman Dziedzic.
Dla maturzystów planujących studia najważniejszą kwestią podczas wyboru przedmiotów jest określenie uczelni i kierunków studiów, na które będą chcieli się dostać.
– Dlatego zaraz po studniówce warto usiąść i dokładnie się zastanowić, gdzie chce się rozpocząć studia w październiku – radzi Rafał Macierzyński z serwisu Maturzaki.pl.
Po ostatniej nowelizacji ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, regulującej m.in. zasady studiowania, ta decyzja jest wyjątkowo ważna. Od tego roku akademickiego wprowadziła ona limit punktów ECTS uprawniający do bezpłatnej nauki na studiach stacjonarnych w uczelniach publicznych. Jeśli ktoś będzie chciał zmienić kierunek czy uczelnię po zaliczeniu pierwszego roku, musi liczyć się z koniecznością wniesienia opłat za naukę na ostatnim semestrze.
– Maturzyści planujący studia powinni zrobić sobie krótką listę kierunków, które biorą pod uwagę, i sprawdzić wymagania stawiane kandydatom przez konkretne uczelnie – uważa Macierzyński. Właśnie przedmioty wymagane podczas rekrutacji na studia powinni wpisać na ostatecznej deklaracji, jeśli wiedza i umiejętności pozwolą im je zdać na odpowiednim poziomie.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki j.ojczyk@rp.pl

Opinia dla „Rz"

Bartosz Loba, rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Warunki i tryb rekrutacji każda uczelnia ustala w drodze uchwały. Jej treść musi zostać upubliczniona nie później niż do 31 maja roku poprzedzającego rok akademicki, którego uchwała dotyczy. Oznacza to, że zasady przyjmowania studentów na rok akademicki 2012/2013 są znane od czerwca 2011 r. Należy ich szukać na stronie internetowej uczelni. Dokładne zapoznanie się z wymaganiami stawianymi przez szkoły wyższe pozwala dokonać dobrego wyboru przedmiotów zdawanych na maturze. Często bowiem podstawą przyjęcia na ten sam kierunek, ale prowadzony przez różne uczelnie, są oceny z różnych przedmiotów. Rejestr wszystkich kierunków studiów dostępny jest na www.nauka.gov.pl.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA