fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Zygzaki premiera Tuska

"Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek" – tak, patrząc na kolejne decyzje partii rządzącej, można podsumować politykę miłości prowadzoną przez Donalda Tuska. Premier, który przejął rolę prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, robi wszystko, by wszystkich zadowolić.
Zachwyceni mają więc być zwolennicy PiS i PO. I biznesmeni, którzy zapłacą niższe podatki, i nauczyciele, którzy z tych niższych podatków dostaną o wiele wyższe pensje. Efekt jest taki, że zamiast decyzji otrzymujemy pseudodecyzje, udawane postanowienia, z których nie tylko nic nie wynika, ale nawet wynikać nie może.
Nie inaczej jest z Kartą praw podstawowych. Donald Tusk i jego partia, pragnąc zaspokoić zarówno wielbicieli Karty, jak i jej przeciwników, próbują zrobić szpagat nad przepaścią. Z jednej strony premier obiecuje więc, że Karty nie podpisze, a z drugiej proponuje uchwałę, w której obiecuje, że kiedyś ją podpisze. W efekcie zadowolony ma być i Kościół, i lewica, i "Gazeta Wyborcza" i "Nasz Dziennik". Wszystkim Donald Tusk życzy "wszystkiego dobrego", jak to na Boże Narodzenie. Problem w tym, że to, co mogło się udać prezydentowi Kwaśniewskiemu, który nie musiał podejmować zbyt wielu decyzji, nie może się udać premierowi, w którego funkcję wpisana jest odpowiedzialność za zmiany. Udawanie, że jest się "za, a nawet przeciw", zamienia się bowiem w jawne oszukiwanie partnerów, wyborców i obywateli.
Jeśli PO obiecuje prezydentowi, PiS i Kościołowi, że ratyfikuje traktat reformujący bez Karty, podpisuje go, a kilka dni później przyjmuje uchwałę, w której wyraża nadzieję, że Karta zostanie przyjęta – to zwyczajnie nie wywiązuje się z obietnic. Nie pierwszy raz zresztą. Wcześniej ten sam numer Tusk wywinął zwolennikom Karty, którym obiecywał jej podpisanie, a ostatecznie tego nie zrobił. Zygzaki, które mają sprawić, że premier stanie się nowym Kwaśniewskim i wszyscy go pokochają, powodują więc, że kolejne grupy zostają oszukane. A kłamstwo ma krótkie nogi. Nawet w polityce. Skomentuj na blog.rp.pl/terlikowski
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA