fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Tusk: Wałęsa ma szanse wejść do "rady mędrców UE"

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Wałęsa jest kandydatem do zasiadania w tzw. konwencie mędrców UE, który określi przyszłość Unii na kolejne 20 lat. Zdaniem premiera Donalda Tuska, Wałęsa ma na to realne szanse.
- Jednym z kandydatów do zasiadania w tym gremium jest były prezydent RP Lech Wałęsa - informuje serwis newsweek.pl.
Na szczycie w Brukseli Polacy się zgodzili, by szefem 10-osobowego gremium został Felipe González, były premier Hiszpanii. Ale nie od razu. - Postawiliśmy warunek: "Tak" dla Gonzáleza, ale w kierowanej przez niego grupie musi znaleźć się Polak. Propozycję przyjęto - mówią "Newsweekowi" członkowie polskiej delegacji.
Jeśli dostanę propozycję, zgodzę się - mówi "Newsweekowi" Lech Wałęsa. - UE potrzebuje zmian. A ja nigdy nie uchylam się od trudnych spraw - dodaje. Eurodeputowany PO Jacek Saryusz-Wolski, uważa, że kandydatura Wałęsy jest "idealna". - Ma wielki autorytet, widziałem, jaką estymą darzą go zagraniczni politycy - wyjaśnia. Premier Donald Tusk uważa, że Lech Wałęsa jest osobą, która ma realne szanse, jako polski kandydat, wejść do "rady mędrców". "Musimy zastanowić się nad taką kandydaturą, która ma szansę na wejście do grupy i to mogę w tej chwili powiedzieć ze znajomością rzeczy, jeśli ktoś ma na szansę, to na pewno Lech Wałęsa" - powiedział w niedzielę w TVN24 premier. "Trochę inaczej niż w kraju, za granicą Lech Wałęsa cieszy się autentycznym autorytetem i to nie tylko jako żywy symbol, żywa pamiątka dawnych lat, ale jest traktowany jako człowiek bardzo mądry, czasami kontrowersyjny, czasami zaskakujący swoimi wypowiedziami, ale jeśli kogoś słuchają od nas, jeśli kogoś słuchają czasami nawet z otwartymi ustami, to Lecha Wałęsy" - podkreślił Tusk.
Źródło: Newsweek.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA