fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Marsze w rocznicę stanu wojennego

Jak co roku na ulicach miasta pojawią się patrole milicji
Rzeczpospolita, Raf Rafał Guz
Iskrzy między organizatorami warszawskich marszów w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego: który ważniejszy i bardziej narodowy. Za to dzielnice organizują rekonstrukcje
Pierwszy będzie marsz organizowany w ramach „Dnia pamięci narodowej" przez m.in. KPN, Młodzież Wszechpolską oraz „więźniów politycznych i internowanych z różnych środowisk" wylicza Tomasz Sokolewicz rzecznik „Dnia". – 13 grudnia nie powinno się łączyć z żadnymi innymi wydarzeniami, zwłaszcza politycznymi. Tego dnia powinniśmy pamiętać o ofiarach stanu wojennego i domagać się osądzenia tych, którzy wtedy zabijali – mówi Sokolewicz.
Zaprasza na pl. Konstytucji, na którym o godz. 20 rozpocznie się impreza m.in. z zespołami De Press, Kryzys i Fabryka.
– Wszyscy mogą przyjść i prezes Jarosław Kaczyński, i Donald Tusk czy prezydent Bronisław Komorowski. Nie zapraszamy tylko tych, którzy stan wojenny wprowadzali – dodaje. Z pl. Konstytucji ulicą Marszałkowską przejdą pod dom generała Wojciecha Jaruzelskiego przy ul. Ikara.
Czy Młodzież Wszechpolska, której prezes Robert Winnicki jest w komitecie honorowym „Dnia", pójdzie też w marszu organizowanym przez PiS dzień później, 13 grudnia? – Nie będziemy na tym marszu – powiedział tylko Witold Tumanowicz,  szef warszawskiej MW.
– A my zapraszamy wszystkich, którzy mają pokojowe zamiary – zapewnia Maciej Wąsik, radny PiS odpowiedzialny za organizowanie Marszu Niepodległości i Solidarności. Zacznie się on o godz. 18 na pl. Trzech Krzyży pod pomnikiem Wincentego Witosa. Po przemówieniach zebrani przejdą pod pomniki Dmowskiego i Piłsudskiego.
Maciej Wąsik zapowiada, że służba porządkowa marszu będzie reagowała na każdą prowokację, a za taką uważa się np. zakrywanie twarzy. – W ostateczności wykorzystamy prawo do zatrzymania obywatelskiego i przekażemy takie osoby policji – dodaje.
Z powodu marszów w poniedziałek i we wtorek będą  utrudnienia komunikacyjne: 12 grudnia w godz. 16 – 18 na ulicach Krakowskie Przedmieście, Tokarzewskiego-Karasiewicza, pl. Piłsudskiego; od godz. 17 do północy – na pl. Konstytucji, Marszałkowskiej, Puławskiej, Ikara, w godz. 21 – 1 – na Bukowińskiej, Czerniowieckiej, Ikara. 13 grudnia w godz. 17 – 19.30 zablokowane będą pl. Trzech Krzyży i Al. Ujazdowskie.
Na ulicach pojawi się też wiele grup rekonstrukcyjnych. Już w niedzielę  na ul. Chmielnej będzie można zobaczyć punkt kontrolny, próbę przejęcia ulotek przez milicję i odpalenie świec dymnych. – Od godz. 10 do 18 ulicą chodzić będą milicjanci z pałkami, tarczami i bronią, zobaczymy też, jak patrole kontrolują dokumenty przechodniom – mówi rzeczniczka Woli Monika Beuth-Lutyk. O godz. 19 w zborze baptystów przy ul. Waliców 25 odbędzie się „Koncert piosenki zaangażowanej".
Największą rekonstrukcję zobaczymy we wtorek o godz. 18 na pl. Zamkowym. Będą demonstranci, ZOMO-wcy z pałami, rzucanie kamieniami i armatki wodne.
Przedstawienia wydarzeń sprzed 30 lat zobaczymy też przed białołęckim ratuszem (ul. Modlińska 197). Znajdą się tam m.in. „więźniarka" i transporter opancerzony SKOT. Otwarty dla zwiedzających będzie też areszt śledczy przy ul. Ciupagi 1, w którym internowani byli m.in. Jacek Kuroń i Bronisław Komorowski. Wiceburmistrz dzielnicy Piotr Jaworski stylizowany na gen. Jaruzelskiego wprowadzi stan wojenny.
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA