fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Kto będzie wiceprzewodniczącym europarlamentu

AFP
Kończy się kadencja Jerzego Buzka jako przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Po jego ustąpieniu PO dostanie do obsadzenia dwa inne ważne stanowiska w PE
16 stycznia 2012 r. kończy się dwuipółletnia kadencja europosła PO Jerzego Buzka na stanowisku szefa PE. Zastąpi go Martin Schulz, niemiecki eurodeputowany z grupy Postępowych Socjalistów i Demokratów. Otwarta jest sprawa wyboru kilkunastu jego zastępców.
Zbigniew Ziobro zadeklarował wczoraj podczas konferencji w Lublinie, że europosłowie Solidarnej Polski mogliby poprzeć w walce o stanowisko wiceszefa Parlamentu Europejskiego prof. Mirosława Piotrowskiego, eurodeputowanego PiS (oba ugrupowania są we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów). Polityk SP zaznaczył, że z ustaleń politycznych wynika, iż grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów będzie mogła zgłosić swojego kandydata na wiceszefa PE. W pierwszej kolejności może to zrobić delegacja Polska, która jest drugą co do wielkości  w tej frakcji.
Zgodnie ze zwyczajami obowiązującymi w PE stanowisko wiceprzewodniczącego parlamentu, a także wiceszefa Klubu Europejskiej Partii Ludowej (EPP, jej członkami są PO i PSL) dostanie do obsadzenia Platforma.
To rekompensata za utratę funkcji przewodniczącego PE.
Jak nieoficjalnie dowiedział się dziennik „Polska The Times", wiceprzewodniczącym europarlamentu może zostać Jacek Protasiewicz, a wiceszefem Klubu EPP Jan Olbrycht.
– Rozmowy trwają – mówi „Rz" Krzysztof Lisek, eurodeputowany Platformy. – W tym tygodniu odbędzie się w Marsylii kongres EPP. Tam zapadnie ostateczna decyzja.
Masz pytanie wyślij e-mail do autorki m.mlocka@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA