fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Gdzie się podziała moja pamięć:t film dokumentalny

PAT
Kapitalny, a do tego budujący film. Autorzy francuskiego dokumentu wiele zrobili, by przywrócić widzom wiarę, że nie są na straconej pozycji w walce ze skutkami upływu czasu
Ponoć najbardziej boimy się choroby nowotworowej i utraty pamięci. Alzheimer wciąż brzmi jak wyrok. Równocześnie trzeba jednak wiedzieć, że sprawność fizyczna przedłuża sprawność mózgu o pięć lat, zwłaszcza taniec wpływa znakomicie na pamięć. Jej wrogiem jest za to stres i brak ćwiczeń. „Kto nie główkuje, ten pożałuje" – zapewnia jeden z sędziwych bohaterów filmu. On, podobnie jak wielu jego równolatków z USA, chętnie uczestniczy w zajęciach z aerobiku umysłowego polegającego na serii komputerowych ćwiczeń.
Choć z wiekiem pogarsza się pamięć krótkotrwała i umyka wiele codziennych epizodów, to neurony tworzą się nieustannie. Trzeba jednak o nie dbać. W odbywających się w Londynie mistrzostwach świata w zapamiętywaniu wystartowali pretendenci z 25 państw – w różnym wieku – od dzieci do ludzi dojrzałych. Każdy z nich jest fachowcem w obłaskawianiu pamięci, z pewnością ma też niebanalną wyobraźnię. Techniki zapamiętywania wiążą się z przypisywaniem cyfrom i liczbom obrazów, które z kolei bywają kaskadami abstrakcyjnych skojarzeń. Zapamiętywaniu służy też podkład muzyczny, o czym świadczą stare piosenki, tzw. nawigacyjne, śpiewane przez żeglarzy. Zawarte w nich dokładne wskazówki, jak omijać rafy, pełniły rolę dzisiejszego GPS. Za tym przykładem pewien nauczyciel matematyki z Kalifornii osiągnął sukcesy dydaktyczne, ucząc swych podopiecznych zasad w rytm rapu. Pomysł nie tylko się przyjął, ale i zyskał naśladowców.
1.20 | TVP 1 | NIEDZIELA
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA