fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Duża emisja PKO BP na Catalyst

Bloomberg
Papiery PKO BP, które we wtorek zadebiutowały na Catalyst to pierwsze instrumenty notowane na tym rynku w obcej walucie
Euroobligacje są elementem programu EMTN o wartości 3 mld euro. Papiery zostały wyemitowane w ubiegłym roku i są już notowane na giełdzie w Luksemburgu. W tym roku w ramach tego programu bank wyemitował papiery o wartości 250 mln franków szwajcarskich (możliwe, że też trafią na Catalyst).
Oprocentowania obligacji w euro o wartości 800 mln euro jest stałe i wynosi 3,733 proc. w skali roku. Odsetki są wypłacane co rok. Obligacje zostaną wykupione 21 października 2015 roku (5 lat od daty emisji).
PKO BP planuje dalsze emisje. W najbliższych miesiącach można oczekiwać zarówno kolejnych emisji denominowanych w walutach jak i emisji krajowych. Możliwe są zarówno emisje w euro, dolarze jak i franku szwajcarskim.
- Rozważamy emisję 3-letnich obligacji krajowych - mówi Jakub Papierski, członek zarządu PKO BP.
Stanie się to zapewne już w przyszłym roku, a wartość tej emisji ma wynieść minimum kilkaset milionów złotych.
- W ciągu 3-5 lat chcemy był 8-10 proc. naszej sumy bilansowej stanowiło finansowanie z różnych segmentów rynku hurtowego – mówi Jakub Papierski, członek zarządu PKO BP.
Suma bilansowa banku to 190 mld zł. Obecne zadłużenie w postaci emisji obligacji wynosi ok. 7,5 mld zł. W tym obligacje krajowe to wartość 3 mld zł. Bank może jeszcze więc wyemitować papiery na kwotę minimum 10 mld zł.
Pieniądze pozyskane w ramach emisji pozwalają na zdywersyfikowanie przez PKO Bank Polski źródeł finansowania i zabezpieczają dalszy rozwój akcji kredytowej.
Ludwik Sobolewski, prezes GPW, przewiduje, że do końca roku nie pojawi się na Catalyst już żadna duża emisja obligacji.
- Mniejsze się pojawią. Częstotliwość pojawiania się na Catalyst dużych emisji będzie jednak wzrastać. Będą to głównie obligacje bankowe oraz duże emisje infrastrukturalne, w tym spółek energetycznych – mówi „Rz" Ludwik Sobolewski.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA