fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Biologiczna bramka logiczna

Escherichia coli
Wikimedia Commons
Podstawowe elementy układów elektronicznych odtworzono przy użyciu bakterii i kodu DNA
Bramki logiczne to cegiełki, z których buduje się skomplikowane układy elektroniczne. Naukowcy z Imperial College London dowiedli, że można je stworzyć z żywych organizmów – zmodyfikowanych genetycznie bakterii E.coli.
Po co? Żeby można było wykonać bardziej złożone czujniki działające na przykład w krwiobiegu człowieka. Takie elementy mogłyby wykrywać komórki raka, neutralizować toksyny czy usuwać szkodliwe złogi z tętnic. Tak przynajmniej twierdzą specjaliści na łamach "Nature Communications". – Bramki logiczne to podstawowe elementy krzemowych układów, na których opiera się cały nasz cyfrowy wiek. Bez nich nie moglibyśmy przetwarzać cyfrowych informacji – mówi Richard Kitnev z Wydziału Bioinżynierii Imperial College London. – A teraz pokazaliśmy, że możemy część tych działań wykonać przy użyciu bakterii i DNA. Mamy nadzieję, że w przyszłości dzięki temu powstaną biologiczne procesory, których zastosowanie będzie równie ważne jak ich elektronicznych odpowiedników.
Na razie naukowcom udało się tak zmodyfikować DNA bakterii E.coli, aby wykonywała podstawowe działania. Powstała bramka AND (koniunkcja) oraz NOT (wykonująca logiczną negację). Komórki wykonywały odpowiednie działania pod wpływem środków chemicznych. Najważniejsze jednak, że bioinżynierom udało się stworzyć bardziej skomplikowane układy. Łącząc funkcje dwóch komórek – bramek logicznych, opracowali bramkę NAND. A tego rodzaju elementy są już wykorzystywane do budowy m.in. pamięci typu flash – przypominają naukowcy. Wcześniejsze eksperymenty dowiodły, że możliwe jest wykorzystanie żywych organizmów oraz DNA i RNA do budowy układów logicznych. Nigdy dotąd jednak nie udało się wykonać bardziej złożonych działań – łącząc bramki w większe struktury. – To najbardziej złożone biologiczne bramki logiczne, jakie kiedykolwiek udało się stworzyć – podkreślają specjaliści. Dzięki temu osiągnięciu można już myśleć o biologicznych procesorach i układach działających w naturalnym środowisku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA